SON DAKİKA

ABD’nin KARA CUMA’sına TÜRK’ün MUBAREK CUMA KAMPANYASI

Bu haber 12 Aralık 2016 - 21:32 'de eklendi ve 4 kez görüntülendi.

ABD başta olmak üzere tüm dünyada alışveriş çılgınlığı yaratan Black Friday’e  (Kara Cuma) alternatif bir kavram çıktı.

Kara Cuma Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır.  Kara Cuma bu yıl 25 Kasım tarihine denk geliyor. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma?

Kara Cuma isminin nereden geldiğine yönelik birkaç görüş var; birincisi mağazalar kapılarını saat 03:00 ve 05:00 arasında açarlar, daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir. İkinci ise; Kara Cuma günü mağazalar tamamen boşaltılıyor, insanlar birbirini eziyor hatta hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Bu da mubarek bir günü kara hale getirebilmek için yeterli diyebiliriz. Amerikalıların tabiri ise şükran gününden sonra oluşacak ağır ve yıkıcı yaya ve araç trafiğini tanımlamak için kullanılıyor.

Türkiye’de de bazı büyük alışveriş firmalarında slogan olarak ‘Kara Cuma‘ Kampanyasına kullanmasına tepki olarak bir çok Türk alışveriş merkezi ‘Mübarek Cuma‘ ve ‘Efsane Cuma’ gibi kampanyalar başlattı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir