SON DAKİKA

İşkur, eski hükümlü alırken, hala ikametgah sınırlamasını uyguluyor

Bu haber 19 Kasım 2016 - 2:32 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

İşkur, eski hükümlü alırken, hala ikametgah sınırlamasını uyguluyor

İŞKUR, Danıştay kararını sadece işçi alım yönetmeliğine uyguladığı için normal işçi alımlarında ikametgah sınırlaması kaldırılırken, eski hükümlü statüsünden işçi alımında ikametgah sınırlaması devam ediyor

Hatırlanacağı üzere, işçi alımlarında, ilanın yayımlandığı illerde ikamet etme zorunluluğu getirilmişti.

Ancak, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin, 6. maddesinin 3. fıkrasında yer alan “Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini il düzeyinde, geçici işçi taleplerini ise il veya ilçe düzeyinde verirler.” hükmünün iptaline karar vermiştir.

Danıştay’ın 2015 tarihli bu kararı sonrasında, işçi alımlarında ikametgah sınırlaması kaldırılmıştı.

Ancak, iptal edilen hükmün aynısı eski hükümlü statüsünde işçi alımlarını düzenleyen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te de yer almaktadır.

İŞKUR, Danıştay hükmünü sadece ilgili yönetmeliğine uygulamaktadır.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere, il düzeyinde işçi temininin kamusal yarar taşıyıp taşımadığı konusunda sosyal tarafların görüşlerini aldıktan sonra, ortaya çıkan ortak kanaate göre genel bir düzenleme yapılması çok daha uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir