http://www.wannawatches.com

Etüt merkezleri, 1 Temmuz'da kapatılıyor » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 07:45

Etüt merkezleri, 1 Temmuz’da kapatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerden sonra paralel eğitime devam eden özel etüt merkezlerini de 1 Temmuz itibariyle kapatıyor,

Etüt merkezleri, 1 Temmuz’da kapatılıyor
Son Güncelleme :

21 Haziran 2017 - 12:07

SAFURE CANTURK

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerden sonra paralel eğitime devam eden özel etüt merkezlerini de 1 Temmuz itibariyle kapatıyor.

Okullardaki kurslar dışında ödev ve benzeri sosyal aktiviteler için destek almak isteyen öğrenciler belediyelerin açacağı ücretsiz Sosyal Etkinlik kurslarına gidebilecek. Şartları uyan merkezler özel okula ya da kanunda izin verilen kurslara dönüşebilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle öğrenci etüt merkezi ibaresi ve tanımı yürürlükten kaldırıldı. Bu merkezlerden şartları uyanlar özel okul, motorlu araçlar sürücü kursu, KPSS, yabancı dil kursu ya da buna benzer kurslara dönüşebilecek.

Dönüşüm şartlarına uymayanlara ise 29 Temmuz 2017’den itibaren sürekli kapatma işlemi uygulanacak.

Belediyeler ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için ödev ve projelere ilişkin araştırma yapma, öğrencinin ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü özel öğretim kurumu açabilecek.

Bir faaliyet döneminde sosyal etkinlik merkezine kesintisiz iki ay devam etmeyen öğrencinin kaydı silinecek. Belediyelerin sosyal etkinlik merkezleri sabah 7’den akşam 7’ye kadar faaliyet yürütecek. 1 Haziran-1 Ekim arasında akşam 9’a kadar etkinlik yapabilecek.

Sabah