http://www.wannawatches.com

Öğretmen mülakatlarında +5 -5 ve Geçti-Kaldı açıklaması » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Haziran 2022 - 21:58

Öğretmen mülakatlarında +5 -5 ve Geçti-Kaldı açıklaması

Öğretmen mülakatlarında +5 -5 ve Geçti-Kaldı  açıklaması
Son Güncelleme :

10 Aralık 2017 - 15:42

Bakan Yılmaz: Bir önceki alımda da +- yüzde 5 mülakat puanı verildi.

Bakan İsmet Yılmaz, çok tartışılan bir konuyla ilgili olarak ilk kez resmi bir açıklama yaptı. Yılmaz, bir önceki alımda da, adaylara yazılı puanının +- yüzde 5 altında veya üstünde mülakat puanı verildiğini açıkladı. Güvenlik birimlerinin verdiği bilgiler doğrultusunda bazı adaylara çok fazla aşağıda puan verildiğini ifade etti. KPSS puanı 80 olmasına rağmen mülakat puanı 60 olan adayın durumunun, güvenlik birimlerinin verdiği bilgilere dayandığını ve şuan itibariyle Bakanlık olarak güvenlik birimlerinin verdiği bu bilgiyi sorgulamayacaklarını ifade etti.

 

YORUM

Öğretmen mülakatlarının yapılış şekli zaten adaletsizken bunu geçti kaldı şeklinde değiştirmek adaletsizliği daha da artıracaktır. Öğretmen adaylarının bir çoğu bunu destekliyor ancak destekleyenler bunun daha da adaletsiz olduğunun farkında bile değil. Örneğin gecesinin gündüzüne katmış 90 almış bir adayın mülakat puanına 59 vermekle ona kaldı demek aynı şeydir. Sadece bu sistem mülakattan geçenlerin puanına göre illere atanma işine yarayacaktır. Yani adaletsizliğe çözüm değil, hakkı yenmiş öğretmen adaylarını bir kenara itip mülakattan kafanıza göre geçirdiğiniz adayların  sorununu gidermektir. Bizim zaten derdimiz bu değil ki… Asıl derdimiz hakkıyla 90 alan adayın istediği yere atanması. Diyeceksiniz ki iyi öğretmen nasıl seçilecek. Ey MEB müsteşarları ve bakanı siz eğitimin planlamasını yapın, nasıl Eğitim sistemini adam ederiz ona bakın bırakın iyi öğretmeni de üniversiteler yetiştirip seçsin. Öğretmen adaylarının KPSS puanlarından elinizi çekin. Eğer bir faydanızın dokunmasını istiyorsanız gereksiz bölümleri kapattırıp daha fazla öğretmen ataması yapın. Şimdi Milli Eğitim Bakanına ve müsteşarlarına şu soruları soruyorum.

1- Mülakattan geçti kaldı olursa bir Millet vekili veya Partilinizin benim yakinimdir dediği adaya kaldı denebilecek mi?

2- Mülakatlarda Kaldı denilen aday her komiteden de  Kaldı cevabı alır mı?

3- Bu adaletsizce yaptığınız mülakat saçmalığından hangi seçimde vazgeçeceksiniz, vazgeçmek için seçim mi olması lazım?

4- Mülakatların adaletsiz olmadığını hiçbir hak yenmediğini öğretmen adaylarının gözünün içine bakarak söyleyebile misiniz?

5- Bir önceki mülakatta +5 -5 puan verip ancak güvenlik birimlerinden alınan bilgilere göre bunun daha fazla düşürüldüğünü 60 puan verildiğini söylediniz. Mülakatta bunun düşürülmesi adayın dava hakkının elinden alınmasından başka açıklaması nedir?