http://www.wannawatches.com

Puan türü değişen bölümlere dikkat! » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 13:47

Puan türü değişen bölümlere dikkat!

12 Mart’ta yapılacak YGS ile başlıyan Üniversite maratonunda bu yıl da birtakım önemli değişiklikler var. Çünkü YGS puanıyla öğrenci alan birçok bölümün puan türü değişti. Adayların bu alanlara dikkat etmesi gerekiyor. Bir sınava gireceğini düşünen adayın artık üç sınava katılması gerekebilir.

Puan türü değişen bölümlere dikkat!
Son Güncelleme :

07 Mart 2017 - 14:46

Üniversiteye girişin ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart’ta yapılacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nde (ÖSYS) bu yıl da önemli değişiklikler yaşandı. Özellikle YGS’yi ilgilendiren bu yenilikleri hatırlamanızda yarar var. Çünkü hedeflediğiniz alanın puan türü değişmiş olabilir, farklı sınavlara girmeniz ya da farklı alanlardaki sorulara ağırlık vermeniz gerekebilir. YGS puanıyla öğrenci alan 14 bölümün puan türü değişti. Bu bölümler de artık Lisans Yerleştirme Sınavları’yla (LYS) yani TS, TM, MF puan türüyle öğrenci alacak. Bunlar arasında dikkat çekenler öğretmenlik alanları oldu. Bu bölüme getirilen 240 bin başarı sırası barajı kararıyla birlikte bazı öğretmenlik alanlarının puan türünde de değişiklik yapıldı. Bunlar bilgisayar ve öğretim teknolojileri, beden eğitimi ve spor, kimya, okul öncesi ile özel eğitim öğretmenliği. Örneğin, YGS-2’yle öğrenci alan kimya öğretmenliği artık MF-3 ile kabul edecek. Eskiden sadece YGS’ye girmek yeterliyken yapılan değişiklikle adaylar üç sınava katılmak zorunda. Yani bu bölümü seçmek isteyenler YGS’de 180 barajını geçerek LYS-1 (Matematik) ve LYS-2’ye de (Fen Bilimleri) girmeleri gerekecek.

İLAHİYATA EK PUAN YOK

Yeniliklerden biri de ilahiyat fakültelerinin artık YGS ile değil, LYS’yle öğrenci alacak olması. Eskiden YGS-5 puan türüyle alan ilahiyat artık TS-1 ile öğrenci kabul edecek. Bu durumda imam hatip mezunları ilahiyat tercih ettiğinde ek puan alamayacak. Çünkü daha önce yapılan düzenlemeye göre ek puan ön lisans programlarıyla sınırlandırıldı. Bu yüzden imam hatip mezunları, ilahiyat lisans programlarını tercih ederse avantajlı olamayacak.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI

Mesleki ve teknik lise mezunları artık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş yapamayacak. Bu değişiklik geçen yıl gündeme geldi ancak bu kurumlardan 2016’da mezun olan 70 bin aday, mağduriyet yaşamaması için uygulamadan muaf tutulmuştu. 2017’den itibaren meslek lisesi öğrencileri sınavsız geçiş yapamayacak. Onun yerine ek puan geldi. YÖK, meslek lisesi mezunlarının üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara ilave edilecek ‘ek puan’ katsayısını 0.06 olarak belirledi.

AÇIKÖĞRETİM LİSANSTA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Açıköğretim fakültelerindeki lisans programları artık YGS’yle değil, LYS ile öğrenci alacak. ÖSYM’nin “Açıköğretim ön lisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup, puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır” açıklamasının ardından, dört yıllık açıköğretim bölümlerini tercih edecek adayların işi biraz daha zorlaştı. Daha önce bu bölümlere sadece YGS ile öğrenci alınıyordu. Artık LYS’deki Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM) ya da Türkçe-Sosyal (TS) puanlarıyla girilebilecek. Bu bölümleri seçebilmek için önce YGS’de 180 puan barajının geçilmesi, LYS’de de barajın üstüne çıkılması gerekiyor.

İPTAL EDİLEN SORU DEĞERLENDİRME DIŞI

Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre, ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda iptal edilen sorular  artık değerlendirme dışı bırakılacak ve eskisi gibitüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış olarak kabul edilmeyecek. Eski haliyle, bir sınavda iptal edilen soru varsa herkesçe doğru yapılmış sayılıyordu. Artık iptaline karar verilen soru değerlendirmeye girmeyecek. Örneğin YGS Türkçe testinde 40 sorudan 1’inin iptali halinde sınav 39 soru üzerinden değerlendirilecek. Uzmanlara göre uygulama diğer soruların her birinin katsayı değerinde az da olsa artışa yol açacak.

Bu yanlışları yapmayın

Matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji derslerini çoğu öğrenci zor buluyor. Ama aslında bunların sorularını çözebilmenin yolu konuları sırasıyla öğrenmek ve ona göre çalışmaktan geçiyor. Çünkü sayısal derslerde konular birbirini takip ediyor. Bir konuyu öğrenmeden diğerine geçmek sıkıntı yaratabiliyor. Soruları hızlı, anlamadan ve üstün körü okuyup çözmeye çalışmak hata yaptırabiliyor. Türkçe, tarih, coğrafya ve felsefe grubu derslerinde en çok hata anlam sorularında yapılıyor. Bir soruda grafik veya tablo varsa bilgileri okumadan çözmeye çalışmayın. Soruların yöneltme cümlelerinin başını dikkatle okurken sonunu kendiniz tamamlamayın, ne istediğine odaklanın.

İçmimarlık LYS ile öğrenci alacak

Özel yetenek ile öğrenci alan iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümleri 2017 itibariyle LYS ile öğrenci alacak. İki bölüme de girmek isteyen adaylar MF-4 puan türünden tercih yapacak. Bunun için de adayların YGS’den sonra LYS-1 (Matematik) ve LYS-2’ye (Fen Bilimleri) girmeleri gerekecek.

YGS’ye ‘Geçici Kimlik’

ÖSYM, üniversite adaylarını yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav gününe bırakmamaları için uyardı. Açıklamada bazı şartlar nedeniyle o tarihte kimlik belgesi olmayanların ‘Geçici Kimlik Belgesi’ ile YGS’ye girilebileceği belirtildi.

SINAVA AÇ GİRMEYİN

Öncelikle, hiçbir besinin sınav başarısında mucize yaratmayacağını bilmemiz gerekiyor. Mucize besin yok. Ancak sınav öncesinde veya sırasında aç olmak performansı olumsuz etkiliyor. Sınav, stres ve heyecanla birlikte yaşanıyor. Bu nedenle adrenalin salınımı ve enerji tüketimi artıyor. Ancak diğer taraftan sınav süresince enerji gerekiyor. Bunu sağlamanın en sağlıklı yolu sınav sabahı mutlaka yeteri kadar enerji içeren, kuvvetli ve tok tutacak besinlerin tüketildiği kahvaltı yapmak. En az iki dilim tam buğday ekmeği, süt, taze meyve suyu, yumurta, peynir, az tuzlu zeytin, domates ve salatalık tüketilebilir. Bal, pekmez-tahin de. Reçel çeşitlerini tercih etmeyin. Özellikle sınav sırasında basit şekerden uzak durun, bunun yerine enerji kaynağı olarak üzüm, incir gibi kuru meyve yiyin. Basit şeker tüketimiyle kan şekerinin kısa zamanda çok yükselmesi insülin salgılanmasını tetikliyor ve gerçekleşen insülin salınımıyla kan şekeri çok düşüyor. Buna ait bulgu ve belirtiler ortaya çıkıyor ki, bunlar sınavda dikkat ve performansı çok olumsuz etkiliyor.

MUTLAKA SU BULUNDURUN

Sınav öncesi zamanlarda özellikle son üç gün, açıkta satılan gıdalardan uzak durun. Bunlar temiz olmayabilir. Bugünlerde gıda güvenliği her zamankinden daha çok önemli. Bu nedenle daima evde pişirilmiş, hazırlanmış anne yemeği tercih edin. Hiç kimse sınav öncesinde veya esnasında ishal olmak istemez. Bu riski göze alamaz. Gıda hijyeni iyi olmayan besinler tüketmeyin. Sınav öncesindeki günlerde yağlı, lifli besinlerden ve baklagillerden de uzak durun. Böylece sınav sırasında gaz ve bağırsak hareketlerinin yaratacağı sorunlardan kaçınılır. Su hayati bir besin öğesi. Sınavda su içmek çok önemli. Mutlaka yanınızda su bulundurun ve önceki günlerde özellikle de YGS sabahı susamaya neden olacak çok tuzlu besinler yemeyin.

KENDİNİZE GÜVENİN

Her zaman olduğu gibi sınav öncesindeki günlerde de dengeli ve yeterli beslenme önemli. Protein kaynağı olarak kırmızı ve beyaz et gibi yumurta da tüketilebilir. Basit şeker yerine kompleks karbonhidratlar tercih edin. Örneğin mısır, makarna, patates, tam tahıllı ekmek tüketin. Tatlı olarak da sütlü tatlılar yenilebilir. Ama en önemli konu öğrencinin kendisine güvenmesi. Başarı mucize olarak değil emeğin, inancın ve çabanın doğal sonucu olarak yaşanıyor.

Puan türü değişen bölümlere dikkat

AİLELER OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM VARMIŞ GİBİ DAVRANMAYIN

– Sınavdan önce olağanüstü bir durum varmış gibi davranmayın.

– YGS öncesi onları kaygılandıracak şeyler söylemeyin. Kaygılarını sizinle paylaşmalarına izin verin.

– Çocuğunuzu, kardeşleriyle ya da başkalarıyla kıyaslamayın. Çabalarını takdir edin.

– Onlarla konuşurken ses tonunuza ve kelimelerinize özen gösterin.

– Ona sağladıklarınızı psikolojik baskı unsuru yapmayın. “O kadar özel ders aldın” gibi sözler söylemeyin.

– Motivasyonunu düşürecek ve kaygısını artıracak kişilerle iletişimi konusunda dikkatli olun.

– Üniversite sınavları ve tercihleri hakkında siz de teknik bilgiler edinin.

– Evdeki olumsuz hava kaygılarının artmasına neden olabilir, kendilerinden kaynaklandığı hissine kapılabilirler. O yüzden YGS öncesi gerginlik oluşturacak davranışlardan uzak durun.

– İstekleriyle ilgili baskı oluşturmayın. Örneğin, arkadaşlarıyla görüşmek istiyorsa, engel olmayın.

– “Sınav var, çok fazla yeme”, “Yarın YGS var, erken uyu” gibi aslında sizin yardımcı olmak için söylediğiniz sözler kaygılarını arttırabilir. Bunlardan kaçının.

kaynak: hurriyet.com.tr