Ceza İnfaz Kanunu sil baştan yenileniyor | Kamu Bilgi
SON DAKİKA

Ceza İnfaz Kanunu sil baştan yenileniyor

Yeni düzenlemeye göre, mevcut durumda hapis yatmayan 2 yılın altında hapis cezası alanlar da ‘bir gün bile olsa’ cezaevine girecek

Bu haber 12 Ocak 2019 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ve AK Parti’nin Meclis’te kanun teklifi olarak vereceği Ceza İnfaz Kanunu’nda (CİK) değişiklik öngören düzenlemede son aşamaya gelindi.

Edinilen bilgiye göre, yeni CİK ile birlikte kademeli infaz sistemi uygulanacak. Mevcut Ceza İnfaz Kanunu’nda 2 yılın altında hüküm giyenler, cezaevine girmiyor. Yapılacak düzenlemeyle ne ceza alınırsa alınsın, suçluluğu mahkeme yoluyla kesinleşmiş kişiler bir gün bile olsa cezaevine girecek.

Yapılan araştırmada Türkiye’de en çok işlenen suç hırsızlık. Bunun sebebi ise hırsızlık suçunun cezasının infazının az alması. Örneğin 1 kişi hırsızlıktan 3 yıl ceza alıyorsa mevcut CİK’e göre 1 yılı kapalı cezaevinde 1 yıl da açık cezaevinde yatıp çıkıyor. Açık cezaevinde ise mahkumlar belli günlerde dışarıya çıkıp ailesiyle de vakit geçirebiliyor.

Yine mevcut CİK Kanunu’na göre adam yaralama, dolandırıcılık, hürriyeti tahdit, mala zarar verme, tehdit gibi kasıtlı suçlardan 3 yıl veya daha az hapis cezası alanlar, taksirli suçlarda 5 yıl veya altında ceza alanlar, ölümlü trafik kazası veya iş kazası gibi taksirli suçlardan 5 yıl veya altında ceza alanlar, adli para cezası verildiği halde bu adli para cezası ödenmediği için hapis cezası çevrilenler, İcra- İflas Kanunu’nda düzenlenen icra-iflas suçları nedeniyle tazyik hapsine mahkum edilenler doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahipler.

Diğer suçlarda ise cezasının belli oranını kapalı cezaevinde geçiren ve iyi halli olanlar geri kalan cezalarını açık cezaevinde geçirebiliyor. Düzenleme ile cezanın ağırlığına göre hükümlünün cezaevinde yattığı süre artacak. Hırsızlık, uyuşturucu, terör, kadın cinayeti, çocuğa cinsel istismar suçlarının cezalarında yine artırıma gidilecek.

EDA IŞIK

Sabah

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x