http://www.wannawatches.com

Duran kalp de hayat verebilecek » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 01:17

Duran kalp de hayat verebilecek

Yürütülen bilimsel çalışmalar gösteriyor ki kalbi duran kişiden de kısa sürede özel bir teknoloji kullanılarak organları alınabilecek. Avrupa Organ Nakli Kongresi’nde duyrulan bu nakille ilgili Türkiye’de Sağlık Bakanlığı da çalışmalar başlat

Duran kalp de hayat verebilecek
Son Güncelleme :

04 Ekim 2017 - 8:25

Canlıdan ya da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapılan organ naklinde ihtiyacın karşılanamaması üzerine yürütülen bilimsel çalışmalar, kalbi duran kişiden de kısa sürede özel teknoloji ile organların alınmasını da ortaya koydu.

‘Kalp atımsız donör’ olarak isimlendirilen yöntemle kalp durduğu için kullanılamayan organlar, artık bir başkasına hayat verebilecek. Barselona’da düzenlenen Avrupa Organ Nakli Kongresi’ne katılan Türkiye Organ Nakli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ata Bozoklar, kongrede organ nakline ilişkin çok sayıda yeni çalışmanın ele alındığını söyledi. Hastane koşullarında kalbi duran ve geri dönüşü mümkün olmayan kişiden de organ kullanımına olanak sağlayan yeni bilimsel yöntemler üzerinde çalışmaların devam ettiğini anlatan Bozoklar “Organ ihtiyacının karşılanabilmesi için kadavra donör havuzunun artırılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu konudaki önemli yöntemlerden biri kalp atımsız donör.

Bu alanda yürütülen çalışmalar, kalbi duran kişilerden alınan organlardan da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden temin edilen organlar kadar başarılı sonuçlar alındığını ortaya koydu” dedi. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin de tıbben ölü kabul edildiğini ancak organların kalbi durmadan alındığını belirten Bozoklar, bu yöntemde ise kalbi duran kişilerden organ alımının söz konusu olduğunu söyledi. Bozoklar, şöyle devam etti: “Yöntem, bazı ülkelerde uygulanıyor.

Kongrede de kalp atımsız donör yöntemini kullanmaya başlayan ülkelerin bunun ilkelerini nasıl belirledikleri, ülkelerin kültürel yapısına göre nasıl uyguladıkları ele alındı. Bu şekilde alınacak organların özel bir teknikle canlandırılmasına ilişkin yöntem de anlatıldı.” Bozoklar ayrıca “Türkiye’de bunun yapılabilmesine yönelik mevzuat henüz hazırlanmadı. Sağlık Bakanlığı buna yönelik çalışmalar yapıyor” diye konuştu.

Karar