http://www.wannawatches.com

THY'ye 40 yeni uçak geliyor » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 02:44

THY’ye 40 yeni uçak geliyor

Türk Hava Yolları (THY), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) 72. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere gittiği ABD gezisi esnasında Boeing ve THY yetkilileri, 20 + 20 toplamda 40 adet ve 2019’dan başlayıp 2023’te tamamlanmak üzere 787-9 Dreamliner satın alma görüşmelerine başladı

THY’ye 40 yeni uçak geliyor
Son Güncelleme :

23 Eylül 2017 - 8:27

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve Boeing Başkan Yardımcısı tarafından yapılan anlaşma töreni Hard of New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. THY’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 787 Dreamliner’ın dünyada en son ve en modern teknolojiye sahip uçaklardan biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

3. HAVALİMANI’NA HAZIRLIK

“Dolayısıyla bu uçakları filomuza katmamıza ilişkin görüşmelerimizin amacı, hem 3. Havalimanındaki geniş gövde ihtiyacını karşılamak hem de Cumhuriyetimizin 100. yılında filomuzu daha da güçlendirmek, bunun yanı sıra yolcu memnuniyetini artırarak iş birliğimizi geliştirmektir. Türk Hava Yolları olarak bu görüşmeler esnasında Türkiye’den temin edilecek 1 milyar dolar değerinde yan sanayi iş hacmini de değerlendirmekteyiz. Görüşmelerin sonuçlanmasında bu husus son derece önem arz etmektedir ve bu konuya ehemmiyetle eğilmekteyiz.”

En son teknolojiye sahip

787 DreamlIner dünyada en son ve en modern teknolojiye sahip olan uçaklardan biridir. 787-9 Dreamliner, 8.185 deniz mili (15.200 km) mesafede 280 yolcu taşıyabiliyor. Uçak saatte 954 km hıza kadar çıkabiliyor. Uzunluğu 62.8 m olan uçağın kanat açıklığı ise 60 m. THY’nin filosunda halihazırda 328 adet uçak bulunuyor. Boeing 787 Dreamliner serisinden hiç bir uçağı ise bulunmuyor.

Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi

Boeing ve Türk hükümeti yetkilileri, Türk havacılık sanayinin gelişimini desteklemek amacıyla Türkiye’nin 2023 vizyonu hedefleri doğrultusunda tasarlanan ‘Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi’ni kamuoyuna duyurdu. Boeing Başkan Yardımcısı Ray Conner, Boeing’in Türkiye ile olan ilişkisinin, 70 yılı aşkın köklü bir geçmişe dayanan çok önemli uzun vadeli bir ortaklık olduğunu belirterek, “Türkiye ile birlikte çalışarak bu köklü ortaklığımızı, gerek Türkiye’deki varlığımızın genişlemesine ilişkin uzun vadeli hedefimize ulaşmamız gerekse Türk havacılık sanayinin gelişimini hızlandırmamız yolunda bir adım daha ileriye taşıyoruz” ifadelerini kullandı. Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi, Boeing’in araştırma, mühendislik ve kabiliyet geliştirme alanlarında, devlet, Türk hava taşımacıları, havacılık hizmet şirketleri ve sanayi tedarikçileri ile yatırımlarını ve programlarını uyumlu hale getiren stratejik bir çerçevenin ana hatlarını da ortaya koyuyor.

Star Gazetesi