http://www.wannawatches.com

Fazla muayene ücreti alan hastaneler yandı! » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 21:39

Fazla muayene ücreti alan hastaneler yandı!

Fazla muayene ücreti alan hastaneler yandı!
Son Güncelleme :

03 Ocak 2017 - 23:31

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastalardan fazla para alan hastaneye, aldığı paranın 5 katı kadar ceza kesecek.

Artık hastalardan fazla para tahsil eden hastaneye, aldığı paranın 5 katı ceza kesilecek. Yeni uygulama yılbaşından itibaren yürürlüğe girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu, 1 Ocak 2017 itibariyle özel hastanelerle sözleşme şartlarında değişikliğe gitti. Yeni sözleşmeye göre vatandaşlardan fazla para tahsil eden hastaneye, ilgilinin şikayet etmesi halinde ceza kesilecek.

Fazla ücret ödeyen hastalar veya yakınları Alo 170’e ihbar edip, hastane hakkında şikayette bulunabilecek.Fazla para alan hastane geri ödemeyi nakit olarak yapacak. SGK da hastaneye 5 kat ceza kesecek.Ödeme zamanında yapılmazsa ceza 10 katına çıkacak. Özel hastaneler derneği 5 kat cezanın fazla olduğu görüşünde.

SGK yeni uygulamada herkesin hangi hastaneden ne kadar kesinti yapabileceğini de halka mesajla bildirecek. TC kimlik numarası girilerek hastanede kayıt açıldığı anda vatandaşın telefonuna, “Sizin adınıza hastaneye şu miktarda para ödedik” diye mesaj gönderilecek. Böylece hasta ne kadar ödemesi gerektiğini bilecek. Şayet hastane belirtilen rakamdan yüksek ücret almışsa bunu hastaneden geri isteyebilecek.