http://www.wannawatches.com

Trafik Sigortalarına Tavan Fiyat Geliyor » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 12:57

Trafik Sigortalarına Tavan Fiyat Geliyor

Trafik Sigortalarına Tavan Fiyat Geliyor
Son Güncelleme :

19 Mart 2017 - 13:22

Mehmet Şimşek; uygulama ile otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde  ortalama yüzde 30’luk indirim sağlanacağını, trafiğe yeni çıkacak otomobillerde  ise mevcut primlere göre ortalama indirimin yüzde 40’ı bulacağını söyledi.

Hazinenin de sektörü rahatlatmak ve yapısal sorunları çözmek amacıyla  önemli kanuni düzenlemeler yaptığını hatırlatan Şimşek, yasal düzenlemelerin   ardından primlerin bir miktar düştüğünü ancak yeterli iyileşmenin sağlanamadığını  söyledi.

Şimşek, vatandaşların daha düşük primlerden yararlanması amacıyla  sigorta şirketlerine ait fiyatların tek bir sistemde görüldüğü bir model  geliştirdiklerini  belirterek, buna rağmen vatandaşlardan çok sayıda  şikayet almaya devam ettiklerini söyledi.

 

Şimşek, “Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski  yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek  riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta  yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik. Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına  duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin  önlenmesi amacıyla primlerde  tavan fiyat uygulanmasına karar verdik.”  dedi.

Konuşmasının devamında Şimşek: “Tavan fiyat uygulaması ile  mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına  göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli  araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise  mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40’ı bulacak. Bu şekilde  otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30’luk indirim  sağlanmış olacak.” dedi

Şimşek, söz konusu tarife değişikliğinin önümüzdeki ay hayata  geçeceğini ifade etti.