http://www.wannawatches.com

Sezeryan iğnesi Ali'yi kör etti » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 04:04

Sezeryan iğnesi Ali’yi kör etti

Sezeryan iğnesi Ali’yi kör etti
Son Güncelleme :

10 Ağustos 2017 - 8:43

Ankara’da 4 ay önce Özel Koru Hastanesi’nde gerçekleşen bir doğum, yaşanan sorunlar nedeniyle büyük bir tartışmaya yol açtı. Normal doğum paketi satın alan Başak-Murat Yetkin çiftinin bebeği, son anda normal değil sezeryan yöntemi ile dünya geldi.

Doğum günü ise anne Başak’a 2 kez sancı azaltıcı iğne yapılmasının ardından normal doğumdan vazgeçildiği ve sezaryana karar verildiği kaydedildi. Ancak bebek ameliyattan hemen sonra doğum sırasında oksijensiz kaldı ve beyninde hasar oluştu. 4 aylık oğlunun son durumu hakkında Karar’a konuşan baba Murat, 42 günlük yoğun bakım sürecinden sonra zorlu bir sürecin başladığını kaydetti. Yetkin, oğlunun ameliyatta yaşanan sorunlar nedeniyle göremediğini ve solunum güçlüğü çektiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Oğlumu yoğun bakımdan sonra eve getirdik. Şu anda fizyoterapist yardımı alıyoruz. Yutkunma ve solunum sorunu var. Gözleri hiç görmüyor ve kulakları çok sınırlı duyuyor.

Epilepsi nöbetleri geçiriyor. Sürekli de hastaneye götürüp getiriyoruz. 38 hafta boyunca eşimi bir doktor takip etmişti. Doğuma da bu doktorun girmesi gerekiyordu. Yalnız doğumun olduğu gün, doktorumuzu aradık ve kendisi şehir dışında olduğunu söyledi. Bir başka doktorun geleceğini söyledi. Bize gelmesi gereken doktor çok geç geldi. Beklediğimiz 5 saatlik zaman zarfında da eşimi bize nöbetçi kadın doğum uzmanı olarak tanıttıkları bir doktor takip etti. Ancak kendisi kadın doğum uzmanı değil, asistan doktormuş. Biz onu hiç bulamadık. Daha sonra asistan olduğunu öğrendik. Doğumda pakete dahil olmayan sancı azaltıcı iğne var. Nöbetçi ebe ve hemşire bu şekilde doğuramazsın deyip iki doz bu ilaçtan uyguluyorlar. Bu ilaç kordon gazı dolaşımını olumsuz etkileyebiliyor. Komplikasyona neden olabiliyor. Tüm bunlardan dolayı oğlum şu anda çok kötü durumda. Hastaneden şikayetçi olduk.”

Kaynak: Karar Gazetesi