http://www.wannawatches.com

30 milyar dolarlık ticaret için 6 dev adım » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 01:13

30 milyar dolarlık ticaret için 6 dev adım

CumhurbaşkanıErdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ortak basın açıklamasında 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısında alınan kararlarla ilgili olarakda bilgi verdi.

30 milyar dolarlık ticaret için 6 dev adım
Son Güncelleme :

05 Ekim 2017 - 13:52

Erdoğan şunları söyledi: “Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, turizm bütün bu konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık. Aslında yıllar önce belirlediğimiz bir 30 milyar dolar hedefimiz vardı. Fakat 10 milyar dolarda takılı kaldı. Toplantıda 30 milyar dolarlık bu hedef gündemimizin ana belirleyici maddesi oldu. Enerjiden turizme, karayolu taşımacılığına, savunma sanayiine varıncaya kadar her alanda çalışacağız. Merkez Bankalarımızın riyasetinde ve bankaların kendi aralarındaki işbirliğiyle finans sektörüne bir canlanma, hareketlilik getirme kararına vardık. Ekonomik ilişkilerimizi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçireceğiz. Aynı zamanda bankalarımız İran’da, İran bankaları Türkiye’de şube açacak. Enerji sektöründe işbirliğimizi yoğunlaştırma noktasında kararlılığımızı ortaya koyduk. Kültür ve Turizm Bakanlarımızın kendi aralarındaki işbirliği büyük önem arz ediyor. Medeniyetler noktasında çok ciddi bir geçmişe sahip olan İran’a inanıyorum ki ülkemizden onbinlerce insan gelecektir. Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran’da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz, teşvik edeceğiz.”

ÜÇÜNCÜ GÜMRÜK KAPISI

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise “Bankacılık konusunda alınan kararlar inşallah önümüzdeki hafta sonuna kadar nihai sonuca varacak. İki ülke arasında seyahati kolaylaştırmak, ürün taşımasını hızlandırmak adına gümrük konularını çözmek ve yolları daha da iyileştirmek ticaret gelişimine yardımcı olacaktır. Bu noktada 3 gümrük kapısının 24 saat çalışmasını öngördük. İki gümrük kapısı yarından itibaren 24 saat çalışacak. Üçüncü gümrük kapısı bazı teknik ve inşaat sebeplerinden dolayı en yakın zamanda 24 saat çalışmaya hazır hale getirilecek” dedi.

4 PROTOKOL İMZALANDI

“Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile İran Ekonomik İşler ve Maliye Bakanlığı Arasında Mutabakat Zaptı”nı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile İran Ekonomik İşler ve Maliye Bakanı Mesud Kerbasiyan imzaladı

“Türkiye Merkez Bankası ile İran Merkez Bankası Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ve İran Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf imzaladı.

“Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT) ile İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) arasında Mutabakat Zaptı”nı TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile IRIB Başkanı Ali Askeri imzalandı.

“Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile İran Milli Kütüphane ve Arşivleri Arasında İşbirliği Programı”nı Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal ve İran Milli Kütüphane ve Arşivleri Başkanı Eşref Burucerdi imzaladı.

Sabah