http://www.wannawatches.com

HÜKUMETTEN AP KARARINA İLK TEPKİ » Kamu BilgiKamu Bilgi

19 Nisan 2024 - 11:36

HÜKUMETTEN AP KARARINA İLK TEPKİ

HÜKUMETTEN AP KARARINA İLK TEPKİ
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 16:58

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararına hükümetten ilk cevap geldi

AP, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri için bugün ‘dondurulsun’ kararı aldı. Hükümet’ten ilk cevap geldi. AB Bakanı Ömer Çelik, “Esasen bu kararı yok hükmünde sayıyoruz” dedi

AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Bakan Ömer Çelik, “Böyle bir günde AP’nin vizyonsuz kararı hakkında değerlendirme yapmak istemezdim. Esasen bu kararı yok hükmünde sayıyoruz. AP’nin bugün aldığı karar hiçbir hukuki bağlayıcılığı olamayan bir karardır” dedi.,

Bakan Ömer Çelik’in açıklamasının satır başları şöyle:

“Böyle bir günde AP’nin vizyonsuz kararı hakkında değerlendirme yapmak istemezdim. Esasen bu kararı yok hükmünde sayıyoruz.”

‘MESAJ KARARLARLA DEĞİL EYLEMLERLE VERİLİR’

Maalesef tarihe çok kötü geçecek bir karar imza atmış oldular. Avrupa ile ilişkilerin fiilen durmuş olduğu bir durumda bu kararın çıkması şimdiye kadar yaşanılanların tezahürüdür. Mesaj kararlarla değil eylemlerle verilir.

AP’nin üzerine inşa edildiği değerler ile bu kararı ayırıyoruz. Çünkü bu değerler Avrupa’nın kurucu babalarının dediği gibi, demokrasi, hukuk devleti gibi değerler. Ama bugün demokrasisini canı pahasına savunmuş bir ülkeye AP’nin üyeleri kendi değerleriyle çatışan bir tavır sergilemişlerdir.

‘BU KARAR KAPIKULE’DEN GİRMEYECEK’

Bu karar Türkiye – AB arasındaki bir krize değil AP’nin içine düştüğü değerler krizine işaret ediyor. Bu karar öylesine bir siyasi tutarsızlık içeriyor ki bu kararı verenler bu mesajın Kapıkule sınır kapısından girmeyeceğini bilsinler. Mesele hangi kurumun ne mesaj verdiği değildir. Mesele o mesajın bir vizyon içermesidir.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN