http://www.wannawatches.com

Cep Telefonu Gözünü Kör Etti » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 00:32

Cep Telefonu Gözünü Kör Etti

Çin’de ismi açıklanmayan 21 yaşındaki bir kız, 1 hafta boyunca 8 saat aralıksız “Arena of Valor/Honour of Kings” oyunu oynamaktan görme yeteneğini kaybetti.

Cep Telefonu Gözünü Kör Etti
Son Güncelleme :

09 Ekim 2017 - 16:25

Çin’de 21 yaşındaki bir kadın, uzun süre oyun oynamaktan bir gözünü kaybetti.
Gazete Habertürk’ten Leyla Ünal’ın haberine göre; Çin’in Guangdong bölgesindeki Dongguan kentinde yaşayan ismi açıklanmayan kadının, son 1 haftadır “Arena of Valor/Honour of Kings” isimli oyunu oynamak için telefonunu elinden düşürmediği ve gün boyu hareket etmeden 8 saat aralıksız oyun oynaması sonucunda yaşadığı göz yorgunluğu nedeniyle gözünde “retinal arter makroanevrizması” yaşadığı öğrenildi. Oyunun sadece Çin’de 200 milyon takipçisi var. Uzmanlar, bu oyunları “Elektronik eroin” olarak yorumluyor.

HASTALIĞI TAHRİK ETTİ

Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, “Retinal arter makroanevrizması, genellikle doğuştan gelen bir hastalıktır. Gözünü kaybeden bu kadın, muhtemelen uzun süre hareketsiz kalarak oyunu oynadığı için vücudunun genel hemodinamiğini (kan dolaşımı dinamiğini) bozarak, zaten altyapıda da mevcut hastalığı tahrik etti. Büyük bir kanama sonucu da gözünü kaybetti. Yani bu durum olabilir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, çok büyük bir ıkınma ya da performansla da kanama yaşayıp gözünü kaybedebilirdi” dedi.