http://www.wannawatches.com

Genç girişimciler için kaynak "Bedelli Askerlik" Olabilir mi? » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 06:44

Genç girişimciler için kaynak “Bedelli Askerlik” Olabilir mi?

Genç girişimciler için kaynak “Bedelli Askerlik” Olabilir mi?
Son Güncelleme :

09 Ocak 2017 - 22:58

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, girişimciliğe verilen destekler hakkında değerlendirmelerde bulunurken, “Türkiye’de girişimcilerin finansman sorununu çözmek ve gençleri de girişimciliğe teşvik etmek amacıyla devrim niteliğinde destekler vereceklerini” belirterek, bu kapsamda 2017’de 2,5-3 milyar liralık yeni finansman kaynağı yaratacaklarını açıkladı.
Bu açıklama, 2,5-3 milyar liralık finansman kaynağının ne olacağı sorusunu da akıllara getirdi. Bununla birlikte Şimşek’in özellikle “gençleri girişimciliğe teşvik etmeyi amaçladıklarını” belirtmesi, genç girişimcilerin önündeki en büyük problem olan askerlik konusunda da düzenlemeler olabileceğine ve bedelli askerliğin çıkacağına dair umutların artmasına neden oldu.
Aslında Şimşek’in açıklamaları doğru analiz edilirse 2 başlık çıkıyor ortaya. Birincisi “gençleri girişimciliğe teşvik etmek”, ikincisi ise “yaratılacak 2,5-3 milyar TL’lik finansman”. Bedelli askerlik bekleyenleri heyecanlandıran kısım ise tam olarak burası. Gençleri girişimciliğe teşvik ederken en büyük engel olan askerlik sorununun çözülmesi gerekiyor ve ayrıca bahsedilen finansman kaynağı da rahatlıkla bedelli askerlik olabilir. Küçük bir hesaplama yapacak olursak, şuan resmi rakamlara göre yoklama ve bakaya stoğu 780 bin, mernise kayıtlı olmayıp ulaşılmayan kişi sayısı da yaklaşık 200 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir. Bu da çeşitli zorunlu sebeplerden dolayı askerlik görevini yerine getiremeyen 1 milyon kişi anlamına gelmekte. Yaş sınırının 25, bedelin de 15 bin TL olacağı bir bedelli askerliğin çıkartılmasıyla minimum 300 bin kişilik bir katılım olacağı öngörülmektedir (bir önceki bedelli yaş sınırı 28, bedel 18 bin olmasına rağmen 200 bin kişi başvurmuştu). Bu da yaklaşık 4,5 milyar TL’lik bir finansman kaynağı demektir.
Böylece çıkarılacak bedelli askerlikle birlikte, hem Şimşek’in; 2017 önceliklerimizden olacak dediği “gençleri girişimciliğe teşvik etmek” maddesinin hayata geçmesindeki en büyük engel olan askerlik sorunu çözülmüş olacak, hem de 2,5-3 milyar TL dolayındaki finansman kaynağı bulunmuş olacak.

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile Haberlere daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.