Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AİHM FETÖ’den ihraç edilen öğretmene: “İç hukuk bitmedi”

FETÖ’den ihraç edilen öğretmen

FETÖ’den ihraç edilen öğretmen AİHM’den ret cevabı aldı

 Akif Zihni adlı bir öğretmen, 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmenlikten ihraç edilmişti. Bu sebeple Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunan öğretmene AİHM, “İç hukuk yollarının tüketilmediği” gerekçesiyle reddetti

AİHM’in karar gerekçesi olarak, 1 Eylül’de çıkarılan 672 sayılı KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen Zihni’nin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmamasını gösterdi. AİHM öncelikle iç hukukta meselelerin görüşülmesi,eğer burada çözüm bulunmazsa kendi mahkemelerine gelinmesini istiyor. AİHM, 2012 yılında yapılan bir değişiklikle bu tür başvuruların Anayasa Mahkemesi’ne yapılmasının mümkün olduğunu ifade ederek, aynı yönde verdiği kararları örnek gösterdi.

Yüksek mahkeme, olağanüstü hal (OHAL) uygulaması sürecinde ülkelerin güvenlik kaygıları nedeniyle bu tür kararlar alabileceğini belirtirken, itirazlar söz konusu olduğunda iç hukuk yollarının mevcut olduğunu ve öncelikli olarak bu yolların tüketilmesi gerektiğini kaydetti. AİHM’in verdiği bu karar benzer davalar için emsal teşkil edecek. AİHM, OHAL uygulaması süresince hukuk devleti kurallarının geçerli olduğunu da hatırlattı.