http://www.wannawatches.com

Elektronik ALES -1 (Deneme) Başvurusu 1 gün uzatıldı » Kamu BilgiKamu Bilgi

19 Nisan 2024 - 11:01

Elektronik ALES -1 (Deneme) Başvurusu 1 gün uzatıldı

Elektronik ALES -1 (Deneme) Başvurusu 1 gün uzatıldı
Son Güncelleme :

19 Ocak 2017 - 16:55

E-ALES

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı,

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının internet ortamı üzerinden yapılabilen bir versiyonu olmak ile birlikte başka herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

İlk olarak bu yıl yapılmaya başlanacak olan E-ALES ile ilgili olarak adayların kafasında bu konu ile ilgili birçok soru bulunmaktadır. Sınav süreleri ve sınav zorlukları açısından ALES ve e – ALES arasında herhangi bir fark olmayacaktır. Elbette elektronik bir ekrana uzun süre bakamayan kişiler ya da bilgisayar kullanma konusunda teknik beceri düzeyi düşük olan kişiler açısından E – ALES dezavantajlı bir sınav olabilir.

E – ALES, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani bilinen adı ile ÖSYM tarafından elektronik ortam üzerinden düzenlenecek olan bir sınav olmak ile birlikte adayların matematik ve mantık sınavlarına ait olan soruları çözebilmek için kağıt ve kalem kullanmasına izin verilmesi bekleniyor. Bununla birlikte geometri sınavı gibi şekil içeren soruların da adaylar tarafından nasıl çözülebileceği merak unsuru. Bu sebeple de adayların gerçek sınav gelmeden önce Deneme Sınavlarına girmesi bu konuda büyük önem arz ediyor. Yeni bir sistem olarak başlangıcı bu yıl atılacak olan E – ALES sınavı herkes açısından soru işaretleri ile dolu bir sınav olacağa benziyor.

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yıl gerçekleşecek olan E – ALES toplamda iki adet olacaktır. Sınav toplamda 180 dakika sürecek ve saat 14:00’te başlayacak. Sınavda sorulacak olan soruların dağılım ise şöyle;

Sayısal 1 için 40 soru

Sayısal 2 için 40 soru

Sözel 1 için 40 soru

Sözel 2 için 40 soru

E – ALES başvuru tarihleri ise ÖSYM resmî sitesi üzerinden yapılacak olup sınav ücreti ile ilgili ödemeler ve sınava dair kontenjan sayısı da yine ÖSYM duyuru kısmı üzerinden yapılacaktır. Yılda iki defa yapılması beklenen E – ALES sınav ücretinin ise 200 TL’den fazla olması bekleniyor. Bununla birlikte E – ALES deneme sınavı ücreti ise 20 TL olarak belirlenmiş durumda.

E – ALES’e girecek olan adayların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Adayların yepyeni bir sistem üzerinden sınava girmeleri gerektiği için bu konu hakkında bilgi edinmeleri ve sınav sistemine alışmaları açısından aynı E – YDS’de de olduğu gibi deneme sınavına girmelerinde büyük bir fayda vardır. Deneme sınavı tarihleri de yine aynı şekilde ÖSYM resmî sitesi üzerinden açıklanacak olan tarihlerde yapılacak olup bu sınava yapılacak olan başvurular için aşağıda yer alan linki kullanabilirsiniz.

2017 Yılı E – ALES Sınav Tarihleri

E – ALES 2017/1 sınavı 12.02.2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup bu sınav ile ilgili yapılacak olan başvurular 20.01.2017 ile 02.02.2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu sınavın sonucu ise sınav tarihi ile aynı gün içerisinde açıklanacaktır.

e – ALES 2017/2 sınavı 29.07.2017 tarihinde gerçekleştirilecek olup bu sınav ile ilgili yapılacak olan başvuru işlemleri 06.07.2017 ile 20.07.2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu sınava ait sonuçların da sınavın olduğu gün açıklanması bekleniyor.

E – ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik ortam üzerinden yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na başvurmak isteyen adaylar başvurularını internet ortamı üzerinden gerçekleştirebilirler. Bunun için ÖSYM resmî sitesini kullanabilirsiniz. E – ALES başvurusunu gerçekleştirmek için aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bağlantıya tıklayan kişilerin yapması gereken şey “Başvuru” bölümü üzerinden “e – ALES – Randevu” seçeneğini seçmek ve ardından T.C. Kimlik numarasını ya da yabancı uyruklu ise Yabancı Uyruklu Numarasını yazarak kullanım koşullarını kabul ettim seçeneğini işaretlemek ve “Devam” tuşuna basmaktır. Bir sonraki ekranda ise karşınız E – ALES ile ilgili kontenjan seçenekleri gelecektir. Bu seçeneklerden birini seçerek “Devam” tuşuna basabilir ve Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Başvuru ödeme bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Başvuru ücreti yatırıldıktan sonra adayların başvuruları kabul edilecektir. Ücreti yatırmak ile ilgili bir sorun yaşayan kişilerin bilmesi gereken şey kontenjanın bitmiş olabileceğidir.

Yine aşağıda yer alan link üzerinden Başvuru bölümü kısmına “E-ALES – Deneme Sınavı Başvuru” seçeneğini seçtikten sonra aynı işlemleri takip ederek ve deneme sınavı ile ilgili olan ücreti de ödeyerek Deneme Sınavına katılmaya hak kazanabilirsiniz. Deneme sınavları ÖSYM tarafından belirlenen bir tarih ve saatte yapılacaktır. Bu sınavı kaçırmamak için ÖSYM duyuru sayfasını takip etmenizi öneririz.

E-ALES başvurusu için TIKLAYINIZ!

KAYNAK: https://sorgulama.net