http://www.wannawatches.com

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 05:40

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın

Son Güncelleme :

02 Haziran 2017 - 11:58

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın

Aydoğan Aydın 1966 yılında Tokat’ın Başçiftlik ilçesinde doğdu.  Aydın, ilkokul ve ortaokulu Başçiftlik’te tamamladı. Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Pamukpınar Öğretmen Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kara Harp okulunu kazanarak askerlik hayatına başladı.

1987 Kara Harp Okulundan mezun olan Aydın 1988-1992 İstanbul 6’ıncı Piyade Tugay Takım Komutanlığı görevini üstlenmiş, 1992-1998 yıları arasında ise Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tim Komutanlığı görevine getirilmiştir. Bu yıllarda Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar esnasında TİM komutanıyken kendisinden ve TİM’inden irtibat kesilen Aydın’ın bir anda TİM’iyle çemberi yararak ve PKK’lı teröristlerin birçoğunu etkisiz hale getirerek yurda dönmüştür. 1992 Yılının Mart ayında evlenen Aydın’ın Berkay ve Tunay isminde iki oğlu olmuştur. 1998-2000 yıllarında Kara Harp Akademisinde Öğrenim gördükten sonra 2000-2001 yılları arasında Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığında Harekat Şube Müdürü görevine getirilmiştir. 2001-2008 Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda Tabur Komutanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevini başarıyla yerine getirmiş, kendisine 2008-2010 Almanya’da NATO Daimi Görevi verilmiştir. 2010-2012 Gökçeada’da Komando Alay Komutanlığı yapan Aydın daha sonra bu görevini de başarıyla yerine getirerek 2012-2016 Kayseri Komando Tugay Komutanlığı’na layık görülmüştür. Kayseri Tugay komutanı iken Diyarbakır Sur’daki PKK’lıları kendi kazdıkları bomba dolu hendeklere gömen başarılı bir komutanlardandır. Aydın 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında “Bir tek asker dahi kışlasından çıkmayacak” emri vererek girişimin bastırılmasına büyük katkı sağlamıştır. 2016 yılında Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na getirilmiştir. Bu görevle birlikte İkiyakalar Dağlarında, Kato’da ve daha birçok bölgede teröristlerin kökünü kazıyarak destanlar yazmıştır. Komutanlığı sırasında Askeri çok sevdiği, onlarla birlikte oturup yemek yediği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iç hizmet harekatlarında askerle birlikte cephede savaştığı için Askerler ona “Asker Aydoğan” diye hitap etmiştir. Son görevi olan Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığını üstlenen Aydın 31 Mayıs 2017’de Şırnak’ta içinde bulunduğu helikopterin yüksek gerilim hattına çarpıp düşmesi sonucu 51 yaşında şehit olmuş ve Tüm Türkiye’yi yasa boğmuştur.

KORUMASININ DİLİNDEN AYDOĞAN AYDIN:

 

“OĞLUM DERDİN KOMUTANIM”

Özlü: “Oğlum derdin bana, yürekten oğlum derdin komutanım! Bana bir şey olursa Niksar’a gidemezsin kestane derdin. Koruma Astsubayın yaptın bana en büyük gururu bağışladın. ‘Bundan sonra beraberiz oğlum, ben nereye sen oraya’ dedin. Her yere ‘hadi oğlum gidelim’ derken, dün ne oldu da “Kahraman Cavit, sen makama sahip çık. Dün akşam nöbetçiydin, yoruldun dinlen oğlum” dedin. Elini öptüm, yolcu ettim seni. Bende gelecektim seninle babam, bende gelecektim! Kıyamadın bana, biliyorum kıyamadın.”

YORUM YAP

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments