http://www.wannawatches.com

2017'de hiçbir vergide bir kuruş dahi artış yapmayacağız. » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Haziran 2024 - 01:38

2017’de hiçbir vergide bir kuruş dahi artış yapmayacağız.

2017’de hiçbir vergide bir kuruş dahi artış yapmayacağız.
Son Güncelleme :

08 Şubat 2017 - 15:09

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılında hiçbir vergide bir kuruş dahi artış yapmayacaklarını bildirdi

Ağbal, BloombergHT-Habertürk ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Ağbal, Ekonomiyi canlandırmak için hükümetin aldığı tedbirlerin sonuçlarının görülmeye başladığını, özellikle büyüme tarafında geçen yılın üçüncü çeyreğindeki aşağı yönlü eğilimin yukarıya doğru gideceğini ifade etti.

Enflasyon konusunda dikkatli olduklarını, piyasada moralleri düzeltecek, alışverişi canlandıracak seçici tedbirleri almaya çalıştıklarını ifade etti

Ağbal, “Görüyorum ki bu son bir haftada açıkladığımız yeni destekler, vergi indirimleri gerçekten piyasada moralleri düzeltti, alışverişi canlandırdı. Kararı açıkladık, ertesi gün gazetelerde ilanlar başladı, alışveriş merkezlerinde herkes bu beyaz eşya, mobilya mağazalarına gitmeye başladı. Demek ki doğru bir karar aldık, ekonomi üzerinde bunun canlandırıcı etkisi olacak.” diye konuştu

“İstihdam kampanyası piyasayı canlandıracak”

“2016 Aralık ayına göre 2017 yılında işletmelerimizin ilave olarak istihdam edecekleri her kişi için, her çalışan için diyoruz ki vergisi de primi de damga vergisi de gelir vergisi de işsizlik sigortası fonu da hepsi devletten. Sadece siz işçinin çıplak ücretini işveren olarak karşılayın, bütün diğer o kamusal maliyetleri devlet olarak biz karşılayacağız. Bu bile mesela müthiş bir şekilde istihdam piyasasında bir canlanma meydana getirecek.”

Son alınan tedbirlere ilişkin getirilen “popülist” yakıştırmalarına katılmadığını ifade eden Ağbal , AK Parti 15 yıldır iktidarda. Ne zaman seçim oldu da popülizm yaptı?” dedi.

Ağbal, alınan tedbirlerin tamamen ekonominin bu devresine ilişkin düzenlemeler olduğunun altını çizdi.

Ekonominin canlandırılması gerektiğini dile getiren Ağbal, millete aş, iş, istihdam üretmenin hükümetin sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

Maliye Bakanı Ağbal, vergi artışı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de “Her yerde de söylüyorum. 2017 yılında hiçbir vergide bir kuruş dahi artış yapmayacağız. Orta Vadeli Programımızı açıkladık, 2017 yılı bütçemizi yaptık. Bütçemizin gelir ayağındaki vergiler, harcama tarafı bellidir. Ekonominin ihtiyaçlarına bağlı olarak birtakım vergi indirimleri yaptık. Bir mali alanımız varsa, bu mali alanı ölçülü olmak koşuluyla kullanmak suretiyle ekonomide yukarı yönlü bir trendi oluşturacağız.” diye konuştu.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Başka sektörler için de vergi indirimi olacak mı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Beyaz eşya, mobilya ve konut sektöründe geçici bir vergi indirimi yaptık. Bu üç sektör dışında şu anda herhangi bir başka sektöre dönük bir vergi indirim çalışmamız yok. Otomobil sektörüyle ilgili dün de konuşuldu. Otomotiv sektörüyle ilgili geçen yıl sonu itibarıyla bir düzenleme yaparken de istişarelerde bulunduk ve o istişareler sırasında aslında otomotiv sektörünün özellikle yerli üretimin arttırılması, yerli üretimin desteklenmesi ve bu manada da ileriye dönük yatırım çabalarının daha fazla teşvik edilmesi bakımından sektörün talepleri oldu. Biz de her zaman şunu söyledik. Otomotiv sektörüne biz sadece bir gelir kaynağı olarak bakmıyoruz, Türkiye’nin bugün en önemli ihracat sektörlerinden bir tanesidir. İstihdama, katma değere çok önemli katkısı bulunmaktadır.

Biz şu anda otomotivde vergilemede yeni bir sisteme geçiyoruz. Bu sistem doğru bir sistem ama özellikle yerli üretimin arttırılması bakımından sektörel teşviklerle ilgili ne talebiniz olursa Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı beraber otururuz bunları destekleriz. Onun için dün yaptığım açıklamadan asla otomotivde bir vergi indirimi, ÖTV oranlarında bir indirim anlaşılmasın. Sektörle de zaten böyle konuştuk. Üretimin ve yatırımın desteklenmesi anlamında birtakım talepleri var. O talepleri kendileriyle konuşacağız. Gerçekten otomotiv sektörü Türkiye’nin yıldız sektörlerinden bir tanesi ve biz bunu desteklemek istiyoruz ama ÖTV indirimi yok.”

 

 

 Varlık Fonu

Varlık Fonu ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Ağbal, Fon’a devredilen şirketlerin de vergilerden muaf olup olmayacağına ilişkin, “Türkiye Varlık Fonu’nun kendisi, sahip olduğu ve kuracağı şirketler vergiden muaf olacak. Buna karşın şu anda devredilen kurum, kuruluş ve şirketler vergiye tabi. Onlarla ilgili olarak herhangi bir vergi muafiyeti ve istisnası söz konusu değil.” dedi

Ağbal, Varlık Fonu’na devredilen tüm kamu şirketlerinin vergi, personel ve mali mevzuatı açısından durumları ne ise aynen devam edeceğini bildirdi.

Varlık Fonu’na devredilen varlıklar nedeniyle veya bir başka nedenle, 2017 yılında hiçbir vergi artışı yapmayacaklarını yineleyen Ağbal, “Biz bütçe politikamızın gereklerine de dikkat ederek, mali disiplinde bugüne kadar ortaya koyduğumuz politikalara da dikkat ederek bütçemizi yöneteceğiz.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN