http://www.wannawatches.com

Merkez Bankasından Yeni Ödeme Sistemi FAST açıklaması » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Mayıs 2024 - 14:56

Merkez Bankasından Yeni Ödeme Sistemi FAST açıklaması

Merkez Bankasından Yeni Ödeme Sistemi FAST açıklaması
Son Güncelleme :

08 Ocak 2021 - 11:34

Merkez bankasından yapılan duyuruda FAST Sistemi 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın kullanımına açıldığı bilgisi verilmiştir

Merkez Bankasının duyurusu şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır.

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulmuştur.

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatılmıştır. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecektir.

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.