Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KPSS Sonucunu Photoshop’ta 97 Yaptı, Uzman Yardımcısı Oldu

2015 yılında A. S.

2015 yılında A. S. Adlı Sağlık Bakanlığında uzman yardımcısı olarak göreve başladı. A. S. görevine başladığından 1 yıl sonra Sağlık Bakanlığına kişinin usulsüz memur olduğuna dair bir ihbar gönderildi. Alınan şikayet sonrasında hakimlik sorgusuna alınan A. S. nasıl atandığını anlattı.

Başkent Ankara’da önemli bir sahtecilik olayı aydınlatıldı. Ankara’da özel bir üniversitenin sağlık kurumları işletmeciliği bölümünden mezun olan A. S. Sağlık Bakanlığının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda 2015 yılının Eylül ayında göreve başladı. Sağlık Bakanlığına 1 yıl süredir görevini yapan A. S. hakkında bir ihbar ulaştırıldı.

Sağlık Bakanlığına ulaştırılan ihbarda A. S.’nin usulsüz şekilde memur olduğu ifade ediliyordu. Bu ihbar üzerine A. S. hakkında idari tahkikat başlatıldı. A. S. 2016 yılının Eylül ayında açığa alındı. Sağlık Bakanlığının bildirimi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlattı. Savcılık ÖSYM Başkanlığından A. S.’nin KPSS sonucunu istedi. Böylelikle gerçek ortaya çıktı.

Suçlamaları Reddetti 

Soruşturma kapsamında A. S. gözaltına alındı. Soruşturma ile ilgilenen savcıya ifade veren A. S. kendisi hakkında yapılan suçlamaları reddetti. Savcı ise A. S.’yi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti.

“Yaptığımdan Pişmanım”Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez tarafından sorgulandı. Sorgulama esnasında A. S. konuşmak istediğini belirterek suçunu itiraf etti.

A. S. Sağlık Bakanlığı’nda ürün denetmen yardımcısı olarak Eylül 2015’te işe başladığını ifade etti. A. S. ifadesinde şunları söyledi;

“Kuruma başvururken, 2014 KPSS Lisans ve 2013 YDS Sonbahar sonuç belgelerini vermiştim. Ben bu sınav sonuçlarını bilgisayarımda PDF formatında değiştirip atanmama yardımcı olacak şekilde değiştirdim. Benim KPSS puanım 70’ti 90 küsura (97.8) çıkardım. YDS puanım ise 51 idi. Onu da 93 yaptım. Daha sonra Kızılay’da bulunan bir internet kafeden bu sonuç belgelerinin renkli çıktılarını aldım. Mülakata çağırıldım, atamam yapıldı. Hakkımda bilmediğim bir kişinin şikayeti ile bu durum ortaya çıktı. 2016 yılının Eylül ayında açığa alındım. İşlediğim suçlardan dolayı pişmanım.”

A. S.’nin ifadesinin üzerine mahkeme ” resmi belgede sahtecilik” ve “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlarından A. S.’yi tutukladı. Söz konusu kişinin memurluktan da ihraç edildiği belirtildi.

kaynak: habertürk