Ombudsman görüşüne uymayan kurum teşhir edilecek | Kamu Bilgi
SON DAKİKA

Genç işsizlikte rekor

GÜNDEM, İŞKUR

Ombudsman görüşüne uymayan kurum teşhir edilecek

Bu haber 11 Ocak 2017 - 14:04 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK’nın görüşlerine uymayan kamu kurumlarını teşhir edeceğiz dedi

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, memurlar.net’in de aralarında olduğu basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Memurlar.net olarak Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a sorduğumuz soru ve cevapları.

Sorduğumuz sorular ve cevapları

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği görüşler tavsiye niteliğinde. Bu durum Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu’ndaki hükümden kaynaklanıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun vereceği görüşlerin bağlayıcı olmasına dair neler düşünülüyor?

Öncelikle uygulanması için takipçisi olacağız. Denetimleri artıracağız. Görüşlerin uygulanması hususu dünyada da tartışılan bir konu. Görüşlerimiz 30 gün içinde uygulanmalı eğer uygulanmazsa, ilgili kurumu kamuoyu önünde teşhir ederiz. Bürokratik oligarşi ile mücadele edeceğiz. Görüşü uygulamayan kurumun başındaki kişiyi TBMM dilekçe Komisyonu’na çağırıp kararın neden uygulanmadığını soracağız. Ayrıca görüşlere uyan ve bu yönde adım atan kurumları da ödüllendireceğiz.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun görüşleri internet üzerinden yayımlanıyordu. Nihat Ömeroğlu’nun başlattığı bu uygulama 2017’de devam edecek mi?

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak şeffaflığı ön planda tutuyoruz. Kararlar yayınlanmaya devam edecek.

Başdenetçi Malkoç, İhraç edilen personelin KDK’ya başvurup başvuramayacağı sorusunu da cevapladı. Malkoç, İhraçlar yasama faaliyeti içinde yapılmışsa yani KHK ile ihraç edilen bir personelin başvurusunu kabul etmiyoruz, çünkü yetkimizin dışında. Eğer KHK ile değil de idari tasarruf ile Kamudaki işine son verilmişse bu tür başvuruları kabul edip inceliyoruz. Bu şekilde bize 100 civarı başvuru yapılmış durumda dedi.

Edip Üzen Memurlar.Net - Özel
OMBDUSMAN NEDİR? NE İŞ YAPAR?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir