http://www.wannawatches.com

YÖK'ten ihraç edilen akademisyenler hakkında açıklama » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 13:39

YÖK’ten ihraç edilen akademisyenler hakkında açıklama

YÖK’ten ihraç edilen akademisyenler hakkında açıklama
Son Güncelleme :

10 Şubat 2017 - 16:41

YÖK’ten, yükseköğretim kurumlarında görevli akademisyenlerin, kanun hükmündeki kararnameler ile kamu görevinden çıkartılması süreçleriyle ilgili ortaya atılan değerlendirmeler üzerine açıklama yapıldı

YÖK’ten ihraç edilen akademisyenler hakkında açıklama
MAĞDURİYET MÜRACAATLARI HUKUK ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLECEK

Açıklamada, bu kapsamda, yükseköğretim kurumlarındaki akademik personelin KHK’lar çerçevesindeki işlemlerinin, üniversitelerce oluşturan komisyonlar vasıtasıyla yürütüldüğü bildirilerek, şunlar söylendi:

“Bu süreçte gerekli tüm titizlik ve hassasiyetler üniversitelerce gösteriliyor olmasına karşın yine de oluşmuş ve oluşabilecek mağduriyetlerin değerlendirilme süreçlerine yönelik ise 685 sayılı KHK ile ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’ kurulmuştur. Bu komisyonun bütün mağduriyet müracaatlarını hukuk çerçevesinde ve toplumsal vicdanı tatmin edecek şekilde değerlendireceğine inanıyoruz.

Nitekim son çıkan KHK’lar, diğer kurumlarda olduğu gibi akademide de yapılan yeniden değerlendirmeler sonrasında iade sürecinin başladığını göstermektedir. Yükseköğretimin kurumsal yapısı kadar akademi camiasının yetişmiş her bir ferdi de bilim hayatımız ve ülkemiz için değerli ve önemlidir. Gelinen süreçte Yükseköğretim Kurulu olarak konuya ilişkin yeni sorumluluklar üstlenme de dahil değerlendirmemiz sürmektedir.”