http://www.wannawatches.com

DANIŞTAY mesai dışı seminere katılmayan öğretmeni HAKLI BULDUKamu Bilgi

21 Haziran 2024 - 04:16

DANIŞTAY mesai dışı seminere katılmayan öğretmeni HAKLI BULDU

DANIŞTAY mesai dışı seminere katılmayan öğretmeni HAKLI BULDU
Son Güncelleme :

13 Şubat 2017 - 14:55

Bir öğretmen; mesai saatleri dışında Fatih Projesi ile ilgili seminer düzenleyen idareye dilekçe ile başvurarak seminere itiraz etmiş ve katılmayacağını bildirmişti.

Okul idaresi tarafından öğretmene, bu itiraz dilekçesine rağmen “verilen göreve kasten katılmamaktan” soruşturma açılmış ve maaş kesim cezası ile cezalandırılmıştı.

Öğretmen tarafından yargıya taşınan bu konu hakkında idare mahkemesi öğretmenin açtığı davada öğretmeni haksız bulmuştu. İdare mahkemesinden sonra danıştaya itiraz davası açan öğretmen ise bu davayı kazandı.

Davaya Danıştay da yapılan itiraz sonucunda Danıştay 12. Dairesi, mesai saatleri dışında yapılan görevi kabul edemeyeceği, dinlenme hakkının anayasal hak olduğu, dilekçe vererek seminere katılmayacağını bildirdiği halde verilen görevi kasten yapmamak suçlaması ile verilen cezanın hukuk aykırı olduğuna hükmetmiştir.

Böylece idare mahkemesinin kararı bozulmuş olup bundan sonra mesai saatleri dışında seminer, toplantı gibi gerekçelerle öğretmenlere görev verilmesi mümkün olmayacaktır.