http://www.wannawatches.com

ÖSYM açıkladı: "Branş sıralamaları neden değişti?" » Kamu BilgiKamu Bilgi

24 Mayıs 2024 - 10:53

ÖSYM açıkladı: “Branş sıralamaları neden değişti?”

ÖSYM açıkladı: “Branş sıralamaları neden değişti?”
Son Güncelleme :

14 Aralık 2016 - 15:20

ÖSYM açıkladı: “Branş sıralamaları neden değişti?”

ÖSYM, 2016 KPSS Lisans sınavında, branş sıralamalarını 11 Ağustos’ta açıklandı ancak, ÖSYM 13 aralık tarihi itibariyle, KPSS Lisans’ta branş sıralamalarını güncellediğini duyurdu. Bu duyuru sonrasında adayların tepkisini buradaki haberimizde yayımlamıştık

 

ÖSYM değişikliğin eğitim bilgilerinin güncellenmesinden kaynaklı olup, kimsenin puanında bir değişme olmadığını duyurdu.

İŞTE ÖSYM’NİN 2015 YILINDA YAPTIĞI AÇIKLAMA

(27 Mayıs 2015)

2014-KPSS Lisans: Branş Bazında Sıralamalar

2014-KPSS branş bazında sıralamalar ile ilgili olarak Merkezimize yapılan başvurular nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

2014-KPSS Lisans sınavına giren adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları, 11 Ağustos 2014 tarihinde ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılarak adaylar bilgilendirilmiştir.

Branş bazında sıralamalar, adayların Aday İşlemleri Sisteminde yer alan lisans alanlarına göre belirlendiğinden Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgilerinde yapılan ekleme/güncelleme işlemleri, adayların branş bazında sıralamalarını değiştirebilmektedir.

2015-KPSS başvuruları sırasında 2014-KPSS’ye de giren yaklaşık 5.000 aday, başvuru merkezlerine yeni belgeleri ile başvurarak sistem üzerinde bulunan lisans eğitim bilgilerini güncellemişlerdir. Bu bilgiler, çift ana dalda ve özellikle açık öğretim olmak üzere ikinci bir lisans programında öğrenimine devam eden/öğrenimini tamamlayan adaylar tarafından yapılan yeni bildirimler sonucu güncellenmiştir. Bu bildirimler sonucu oluşan branş bazındaki sıralamalar, 2015-KPSS başvuruları tamamlandıktan sonra 22 Mayıs 2015 tarihinde, Aday İşlemleri Sistemine güncel hali ile yansıtılmıştır.

Öğrenim bilgilerindeki yeni bildirimlerin, branş bazında sıralamaları değiştirmesi sınav sonucu oluşan puanlarınıetkilemediğinden 2014-KPSS değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra adaylara duyurulan sınav puanlarında hiçbir aday için herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını daha gerçekçi ve güncel bilgiler ışığında değerlendirmelerine imkan veren bir hizmettir. Yerleştirme/atama süreçlerinde ilgili alanda sınava giren tüm adayların değil sadece mezun olanların puanlarının dikkate alındığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Adaylara duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI