http://www.wannawatches.com

PKK'dan memur açığa alma göstermelik miydi? » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 12:30

PKK’dan memur açığa alma göstermelik miydi?

PKK’dan memur açığa alma göstermelik miydi?
Son Güncelleme :

25 Kasım 2016 - 17:34

PKK ile ilişkili bulunduğu iddia eden ve bugün itibariyle açığa alınan 6 bin öğretmenin görevine iade edileceği belirtildi. İlk bilgilere göre, şu ana kadar 4 bin 444 öğretmen görevine iade edildi. Hükumetin açığa almalarda FETÖ de 1000 de 1 yanılması, PKK ile ilişkili olduğu iddia edilenlerde %90 a kadar yanılması şaşırtıcı karşılandı. Bu sebep le akıllara görevden almalar göstermelik miydi sorusu getirdi.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevden alınan öğretmenlerin, herhangi bir suça karışmadığı iddia edilenlerin göreve iadesi başladı. Bu akşam 6 bin öğretmenin göreve iadeleri beklenirken, şuan gelen bilgilere göre açığa alınan öğretmenlerden 4 bin 444’ü görevlerine geri döndü.

Konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye bilgi veren Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Hatay’da 925, 800 Batman’da 466 Van’da, 400 Adıyaman’da, 400 Urfa’da öğretmenin görevlerine geri döndüğünü açıkladı. Karaca, “İlk etapta 9 bin 400 üyemiz sendikal faaliyetlerinden dolayı açığa alınmıştı. Buradan bakıldığında hepsinin görevine dönmesi gerekiyor” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Ceyhun İrgil de Twitter hesabı üzerinden “Nihayet iyi bir haber TBMM’deyiz. MEB görüşmeleri devam edecek. 6000’den fazla açığa alınan öğretmen göreve iade edildi. İllere tebliğ edildi” açıklamasında bulundu.

DİYARBAKIR’DA 2 BİN 253 ÖĞRETMEN DÖNDÜ

Bu arada Diyarbakır’da da Kamu Hükmündeki Kararname ile açığa alınan 4 bin 319 öğretmenden, 2 bin 253 öğretmenin göreve başlamasının önünü açan bakanlık yazısı, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaştı.

Bakanlık Teftiş Kurulu’ndan geçen ve soruşturması tamamlanan ve göreve başlayacak 2 bin 253 öğretmenin isim yer aldığı liste ve görev izni Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaştı. Soruşturmaları tamamlanan 2 bin 253 öğretmenin, pazartesi günü görevlerine başlayacağı öğrenildi.

Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise yaptığı açıklamada  “Van’da açığa alınan öğretmenlerimizden 466’sı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlerine iade edilmiştir. Bugün okullarına tebliğ edilecektir. Hayırlı olur inşallah” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da Twitter adresinden yaptığı duyuruda, “6 bin kişinin iade yazıları valiliklere gönderilmeye başlandı. Ancak bunların ağırlıklı olarak eylemden açığa alınanlar olduğu anlaşılmaktadır” dedi.