http://www.wannawatches.com

Bedelli askerlik bekleyenler hala umutlu » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2024 - 05:14

Bedelli askerlik bekleyenler hala umutlu

Bedelli askerlik bekleyenler hala umutlu
Son Güncelleme :

06 Şubat 2017 - 14:32

Vatandaşların bedelli askerlik beklentileri devam ediyor. Bedelli askerlik uygulamasının yoklama kaçağı ve bakaya konumuna düşmüş olan ya da kişisel gerekçelerle askerlik görevini bedelli olarak yerine getirmek isteyen vatandaşların yaşadığı sorunlara çözüm olması bekleniyor.

2016 Kasım verilerine göre 520 bini kaçak, 80 bin de bakaya olmak üzere en az 600 bin vatandaş, bedelli askerlik düzenlemesi için çözüm bekliyor. Çeşitli gerekçelerle vatani görevini yapamayan vatandaşlar bedelli askerlik düzenlemesi yapılmasını talep ediyor.

Bedelli askerlik için okurlardan gelen mesajlar, durumun vahametini anlatmaya yetiyor.Yetim olduğunu ifade eden bir okur uzun uğraşlar sonucunda iş kurduğunu ve yanında işçi çalıştıracak kadar işlemesinde büyüme şansı yakaladığını ancak askere gitmesi durumunda bütün emeklerinin sıfırlanacağını ifade ediyor.

Okurlardan gelen benzer yorumlar bedelli askerlik talebinin “keyfi” olarak talep edilmediğini yaşam şartlarından kaynaklanan bir talep olduğunu öne çıkarıyor. Ayrıca 2016 Kasım verilerine göre 520 bini kaçak ve 80 bini bakaya konumunda olmak üzere 600 bin vatandaşın sorununun bedelli askerlik ile çözülmesi bekleniyor. Söz konusu rakamların her geçen gün artmaya devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlik sürecinin askerlik reformu sonrasında söz konusu olabileceğini ifade ediyor. Öncelikle ülkenin ihtiyacı olan askeri personel sayısının ataşehir escort belirlenmesi gerektiğini ifade eden Bakan Işık, daha sonra askerlik süresi ve bedelli askerlik konusunda düzenleme yapılabileceğine dikkat çekiyor.