http://www.wannawatches.com

BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYENLERİ UMUTLANDIRAN GELİŞME » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Haziran 2024 - 02:30

BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYENLERİ UMUTLANDIRAN GELİŞME

BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYENLERİ UMUTLANDIRAN GELİŞME
Son Güncelleme :

02 Haziran 2017 - 18:29

Bedelli askerlik bekleyenlere müjde!

Başbakan bedelli askerliğe sıcak bakıyor

Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bedelli askerlikle ilgili açıklama yaptı.

Destici, Başbakan Yıldırım’ın bedelli askerlik konusunda iyimser olduğunu söyledi. Bedelli askerliğin çıkması durumunda elde edilen gelirin SMA hastalarına aktarılması talebini dile getiren Destici, “Bedelli askerlik gündemde mi?” sorusuna, “Milyonların talebi var, SMA hastaları ile ilgili böyle bir teklifte bulunduk” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakanlık Resmi Konutu’nda, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinin ardından gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. Destici, seçim barajının kaldırılması, milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi, partiler arası iş birliklerinin önünün açılması, seçime katılan siyasi partilere yeterince ve adil biçimde seçim yardımı yapılması, uyum yasalarıyla yargıya güvenin artırılması taleplerini dile getirdiğini ifade etti.

 

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

İkilinin  görüşmesinde, Başbakan Yıldırım’a, bedelli askerlik konusunda partisinin taleplerini dile getirdiğini anlatan Destici, şöyle konuştu: “Biz bedelli askerliğe ilkesel olarak karşıyız ama çıkarılacaksa şayet hükumetin böyle bir tasarrufu olacaksa buradan gelen kaynağın SMA hastalarına aktarılması talebimizi de ilettik. Bununla birlikte şunu da ifade ettik, artık referandum bitti, artık ‘evet-hayır’ diye cepheler oluşturmanın bu ülkeye, millete bir faydası yok. Artık birleşme, uzlaşma, kardeşlik zamanı. Çünkü ‘hayır’ diyen de ‘evet’ diyen de bu ülkenin birinci sınıf, asil evlatlarıdır. Biz Türkiye için terör belasından sonra en büyük tehlike olarak bu kamplaşmayı, ayrışmayı görüyoruz. Buna bir an önce son verilmesi lazım. Bu konuda adım atması gereken hükümettir, iktidar partisi ve Meclis’teki diğer partilerdir. Biz de bu konuda Türkiye’nin uzlaşması, bu kamplaşmanın ortadan kalkması adına her türlü adımı destekleyeceğimizi söyledik.”

 

Milyonlarca insanın böyle bir talebi var

“Bedelli askerlik konusu gündemde mi?” sorusu üzerine Destici, “Milyonlarca insanın böyle bir talebi var, dolayısıyla biz de SMA hastalarıyla iligili BBP olarak geçtiğimiz haftalarda böyle bir teklifte bulunmuştuk hükümete. ‘Biz ilkesel olarak karşıyız ama eğer çıkaracaksanız, çünkü geçmişte bir-iki defa çıktı bu, o zaman buradan gelecek kaynağı SMA hastalarına aktarın.’ dedik. Tabii savunma sanayimizin de kaynağa ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bir kısmı da oraya aktarılabilir. Bu iki kesim arasında paylaştırılabilir. Çünkü şahsen vicdanım çok rahatsız. Yani Eymen bebek sırf 800 bin lira bulunamadı diye, takdir Allah’ın ama sebeplerine sarılmak lazım, hayatını kaybetti. İki bin tane böyle hastamız, çocuğumuz var. Aileler kahroluyor, biz de kahroluyoruz. Buna çözüm bulunması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım’ın, talebine nasıl yanıt verdiği sorulan Destici, “Ben Sayın Başbakanın, eğer çıkarsa SMA hastalarına gönderilmesi konusunda iyimser olduğunu gördüm” ifadesini kullandı.