http://www.wannawatches.com

Erdoğan'dan Bedelli Askerliği Yeşil Işık » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 05:10

Erdoğan’dan Bedelli Askerliği Yeşil Işık

Milyonlarca kişi bedelli askerlikle ilgili gelecek haberleri bekleyip, çoğu vatandaşın internette ‘bedelli askerlik seçim sonrası çıkacak mı?’, ‘bedelli askerlik 2018’de son durum ne?’ aramaları yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürpriz bir açıklama geldi. Erdoğan’ın konuk olduğu programdaki “Gerekliyse bekletmeyiz” şeklindeki açıklaması, bedelli askerlik bekleyen 3 milyona yakın genci umutlandırdı.

Erdoğan’dan Bedelli Askerliği Yeşil Işık
Son Güncelleme :

02 Haziran 2018 - 15:16

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri sonrası bedelli askerlik çıkar mı sorusu gündemde yerini korurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bedelli askerliğe ilişkin canlı yayında açıklama geldi.

Nazlı Çelik’in bedelli askerlik sorusunu yönelttiği Erdoğan; “Seçim sonrasında Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı ile oturur konuşuruz. Gerçekten böyle bir şey uygun diyorlarsa, gerekli diyorlarsa, hiç bekletmez önünü açarız.” diye cevap verdi.

 

SEÇİM ÖNCESİ BEDELLİ BEKLEYEN 3 MİLYON KİŞİ VAR

Türkiye’de 3 milyona yakın genç bedelli askerlik hakkında çıkacak yasaları bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı televizyon programında 24 Haziran’da yapılacak seçimlerden sonra bedelli askerliği gündemine alacaklarını söyledi.

 

“ŞARTLARA GÖRE BAKILIR”

Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, bedelli askerlikle ilgili “Önümüzdeki süreçte, şartlara göre bakılır” açıklamasından sonra Erdoğan’ın dün akşam katıldığı televizyon programında “Gerekliyse bekletmeyiz” sözleri bedelli askerlik bekleyen 3 milyona yakın genci umutlandırdı.

 

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mehmet Akarca da geçtiğimiz günlerde bedelli askerliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu. Akarca, önceki Cumhurbaşkanı seçiminin hemen arifesinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu an yaptığına benzer görüşler ifade ettiğini, seçim sonrasında ise bedelli askerlik kararı aldığına dikkat çekti.

Başdanışman Akarca ayrıca Cumhurbaşkanın “Hayırlısıyla şu önümüzde seçim bitmiş olsun, inşallah başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır. Ona göre atılması gereken adım bu konuda varsa o zaman bu adım atılır” şeklindeki sözlerinin de bu doğrultuda anlaşılması gerektiğini ifade etti.

 

“BAKIŞ AÇIMIZ MÜSPET”
Başbakan Yıldırım da katıldığı bir televizyon yayınında bedelli askerliğe bakış açısının olumlu olduğunu belirterek, “Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için bu dikkate alınması gereken bir husus. Benim düşüncem bu. Bedelli askerliğe bakış açımız müspet.” ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım’ın açıklamalarının ardından bedelli askerlik gündemde geniş yer bulmuştu.