İlköğretim mezunları zaten uzman çavuş olabiliyordu! | Kamu Bilgi
SON DAKİKA

İlköğretim mezunları zaten uzman çavuş olabiliyordu!

Bu haber 07 Ocak 2017 - 19:52 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.
İlköğretim mezunları daha önce de hem uzman erbaş hem de daha sonra yükselme ile uzman çavuş olabiliyordu. 681 sayılı KHK ile bu konuda bir yenilik getirilmemiştir

İlköğretim mezunları daha önce de hem uzman erbaş hem de daha sonra yükselme ile uzman çavuş olabiliyordu. 681 sayılı KHK ile bu konuda bir yenilik getirilmemiştir

681 sayılı KHK’nın ilgili hükmü şu şekildedir:

“MADDE 65- 3269 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 1- İlköğretim mezunlarından ihtiyaç duyulacak özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda çok üstün başarı belgesi alanlar; kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararı ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz.”

Bu maddenin değiştirdiği, 3269 sayılı kanunun Ek 1. maddesinin eski hali ise şu şekildedir:

“Genellkurmay Başkanlığı tarafından ihtiyaç duyulacak, özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda ilköğretim okulu mezunlarından çok üstün başarı belgesi alanlar, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararları ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz.

DEĞERLENDİRME

Maddelerin eski ve yeni hallerinin karşılaştırılmasından da anlaşılacağı üzere, ilköğretim mezunları zaten uzman erbaş ve uzman çavuş olabiliyordu. Bu konuda yeni bir durum yoktur. Medyada bu yönde yer alan ve sanki ilk defa ilkokul mezunlarına uzman erbaş olma hakkı tanındığı yönündeki haberler eksik bilgiden kaynaklanmaktadır. Sadece ihtiyaç duyulacak sınıf, branş ve ihtisasların Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenmesi uygulamasından vazgeçilmiştir.

Memurlar.Net - Özel

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir