http://www.wannawatches.com

Rus şirketi Rostech: Rusya ve Türkiye S-400 için görüşüyor » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 06:06

Rus şirketi Rostech: Rusya ve Türkiye S-400 için görüşüyor

Rus şirketi Rostech: Rusya ve Türkiye S-400 için görüşüyor
Son Güncelleme :

20 Şubat 2017 - 17:34

Rusya ve Türkiye S-400 füze savunma sistemlerinin satışı konusunda görüşüyor.

Sputnik Türkiye haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen bir savunma fuarında basının sorularını yanıtlayan Rus devlet teknoloji şirketi Rostech Genel Müdürü Sergey Çemezov, Türkiye’nin S-400 sistemlerine ilgi duyduğunu ve tarafların görüşmelerde bulunduğunu yazdı

Haberde ayrıca Sergey Çemezov’un  “Görüşmeler sürüyor. Şu anda mali konular üzerinde çalışma yapılıyor” dediği ifade edildi.

BAKAN IŞIK DA RUSYA İLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Fikri Işık

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kasım 2016’da yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin hava savunma sistemi ihtiyacının giderilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Rusya ile S400 için görüşüyoruz. Ancak farklı ülkelerle görüşmeler de yapılıyor” diye konuşmuştu. Işık, “Rusya’nın (S400 alımı) konusundaki tavrı şu ana kadar olumlu, üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz” demişti.

400 Füze Sistemi Özellikleri

 Orta menzilli hava savunma sistemi için yapılan S-300‘ün yeni nesli olarak üretildi. 1979’da S-300‘ün üretilmesinin ardından 1980 yıllarının başında Almaz Merkezi Tasarım Bürosu tarafından (günümüzde Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi) Sovyetler Birliği‘nde geliştirilmeye başlandı. S-400 füze sisteminin gelişim süreci SSCB‘nin dağılması nedeniyle uzun bir evrim olmuştur. S-400‘ün önemli özelliklerine gelecek olursak S-300‘e daha fazla hedefi aynı anda takip edebiliyor. Ayrıca S-400 gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahiptir. S-400‘de kullanılan radarlar hayalet uçak olarak tabir ettiğimiz hedefleri dahi takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 füzeleri için şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş fakat yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.