http://www.wannawatches.com

MEMUR ÖĞRETMENLERİN MEB'e GEÇİŞİ BÜYÜK BİR HAKSIZLIK » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 06:16

MEMUR ÖĞRETMENLERİN MEB’e GEÇİŞİ BÜYÜK BİR HAKSIZLIK

MEMUR ÖĞRETMENLERİN MEB’e GEÇİŞİ  BÜYÜK BİR HAKSIZLIK
Son Güncelleme :

21 Aralık 2016 - 21:18

Memur öğretmenlerin veya hangi kurum ve kuruluştan olursa olsun KPSS, ÖABT’ye girememiş olan öğretmenlerin MEB bünyesine alınmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz.

Bugünlere çeşitli platformlarda, Eğitim fakültelerinden mezun olmuş fakat memur olarak devlet kadrosuna girmiş olan öğretmenlerin MEB kadrolarına geçişlerine sıcak baktıklarını okumaktayız. Hatta bazılarını bu işe adeta kendilerini adamış olarak görmekteyiz. Biz buna şiddetle karşıyız! Karşıyız derken elbetteki nedenlerimiz var. Bunların da boş nedenler olduğunu düşünmüyoruz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, memur öğretmenler zaten memur kadrolarında istihdam edilmekte ve maaşlarını almaktadırlar. Onların MEB kadrolarına geçişi durumda Öğretmenlik kadroları dolup Memur kadroları boşalacak. Bu nedenle zaten yığılmış olan boşta gezen öğretmenlere yenileri eklenecek. Bu bizim haksızlık olarak gördüğümüz neden değil sorun çıkaracak nedenler arasında.

Geçelim haksız gördüğümüz nedenlere: Memur öğretmenler eğer mülakat görmeden, sözleşme yapılmadan, ÖABT ve Eğitim Bilimleri sınavlarına girmeden öğretmen olacaksa bu diğer öğretmenlere büyük bir haksızlık olacaktır. Eğer memur olan öğretmenler bu sınavlara girip öğretmen olacaksa amenna… Zaten bu sınavlar her sene yapılmaktadır. Kadrolarından düşürülmeden KPSS , ÖABT ve Mülakata girip Aday öğretmen olduktan sonra sözleşmeli öğretmen olmak için tekrar bir mülakata ve sınava girip sözleşmeli öğretmen olabilirler bunda bir sakınca görmüyoruz. Bunun dışında her yapılacak şey atanmamış öğretmenlerin hakkını yemekten öteye gitmez. Öğretmenlik devlet memurluğundan elbetteki güzel bir meslek. Memur öğretmenlerin bu çabasını anlıyoruz ancak bu hak yemeden olmalı.

Memur öğretmenler zamanında MEB kadroları açılmadığı için çeşitli yollardan devlette kadro almış öğretmenlerdir. Bu öğretmen adayları eğitim fakültelerinden yetişmiş ancak maddi imkan sağlamak için atanması daha kolay olan devlet kadrolarını tercih etmiş öğretmenlerdir. Bu öğretmen adaylarının memurluktan kadrolu öğretmenliğe geçmek istemesini yadırgamıyoruz ancak daha atanmamış 30- 35 yaşlarındaki kişilere büyük bir haksızlık olarak görüyoruz.

Son olarak diyoruz ki Eğitim Bilimlerine, ÖABT’ye Mülakata girilerek öğretmen olunuyorsa buna memur öğretmenlerde uymalı. Memurluk şu cebimde dursun hazırdan öğretmen olayım anlayışı  çok yanlış ve kul hakkıdır. Eğitim fakültesi bitirenler öğretmen olmak için hangi aşamadan geçiyorsa memur öğretmenlerin de aynı aşamadan geçmesi lazım.

 

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile Haberlere daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.