MEMUR ÖĞRETMENLERİN MEB'e GEÇİŞİ BÜYÜK BİR HAKSIZLIK | Kamu Bilgi
SON DAKİKA

MEMUR ÖĞRETMENLERİN MEB’e GEÇİŞİ BÜYÜK BİR HAKSIZLIK

Bu haber 21 Aralık 2016 - 21:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Memur öğretmenlerin veya hangi kurum ve kuruluştan olursa olsun KPSS, ÖABT’ye girememiş olan öğretmenlerin MEB bünyesine alınmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz.

Bugünlere çeşitli platformlarda, Eğitim fakültelerinden mezun olmuş fakat memur olarak devlet kadrosuna girmiş olan öğretmenlerin MEB kadrolarına geçişlerine sıcak baktıklarını okumaktayız. Hatta bazılarını bu işe adeta kendilerini adamış olarak görmekteyiz. Biz buna şiddetle karşıyız! Karşıyız derken elbetteki nedenlerimiz var. Bunların da boş nedenler olduğunu düşünmüyoruz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, memur öğretmenler zaten memur kadrolarında istihdam edilmekte ve maaşlarını almaktadırlar. Onların MEB kadrolarına geçişi durumda Öğretmenlik kadroları dolup Memur kadroları boşalacak. Bu nedenle zaten yığılmış olan boşta gezen öğretmenlere yenileri eklenecek. Bu bizim haksızlık olarak gördüğümüz neden değil sorun çıkaracak nedenler arasında.

Geçelim haksız gördüğümüz nedenlere: Memur öğretmenler eğer mülakat görmeden, sözleşme yapılmadan, ÖABT ve Eğitim Bilimleri sınavlarına girmeden öğretmen olacaksa bu diğer öğretmenlere büyük bir haksızlık olacaktır. Eğer memur olan öğretmenler bu sınavlara girip öğretmen olacaksa amenna… Zaten bu sınavlar her sene yapılmaktadır. Kadrolarından düşürülmeden KPSS , ÖABT ve Mülakata girip Aday öğretmen olduktan sonra sözleşmeli öğretmen olmak için tekrar bir mülakata ve sınava girip sözleşmeli öğretmen olabilirler bunda bir sakınca görmüyoruz. Bunun dışında her yapılacak şey atanmamış öğretmenlerin hakkını yemekten öteye gitmez. Öğretmenlik devlet memurluğundan elbetteki güzel bir meslek. Memur öğretmenlerin bu çabasını anlıyoruz ancak bu hak yemeden olmalı.

Memur öğretmenler zamanında MEB kadroları açılmadığı için çeşitli yollardan devlette kadro almış öğretmenlerdir. Bu öğretmen adayları eğitim fakültelerinden yetişmiş ancak maddi imkan sağlamak için atanması daha kolay olan devlet kadrolarını tercih etmiş öğretmenlerdir. Bu öğretmen adaylarının memurluktan kadrolu öğretmenliğe geçmek istemesini yadırgamıyoruz ancak daha atanmamış 30- 35 yaşlarındaki kişilere büyük bir haksızlık olarak görüyoruz.

Son olarak diyoruz ki Eğitim Bilimlerine, ÖABT’ye Mülakata girilerek öğretmen olunuyorsa buna memur öğretmenlerde uymalı. Memurluk şu cebimde dursun hazırdan öğretmen olayım anlayışı  çok yanlış ve kul hakkıdır. Eğitim fakültesi bitirenler öğretmen olmak için hangi aşamadan geçiyorsa memur öğretmenlerin de aynı aşamadan geçmesi lazım.

 

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile Haberlere daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Meb Memur
Meb Memur
22 Aralık 2016 09:04

Boş laf…Memur öğretmenler, KPSS sınavına girmiş yüksek puanlar almış fakat FETÖ cü adilerin soruları çalması, kontenjan azlığı nedeniyle branşlarına atanamamış kişilerdir.Bu sebeplede hayat şartları doğrultusunda memurluk hizmetini seçmiş ve hayatlarını idame etmişlerdir.2012 yılına kadar varolan kurumlararası geçiş haklarını geri istemek..Gayet doğal ve hakları olan bir durumdur.O sebeple Biz memur öğretmenlerle uğraşacağınıza gidip ücretli 120.000 öğetmen için sesinizi çıkarın.

Hüsamettin Demirel
Hüsamettin Demirel
21 Aralık 2016 22:19

Kesinlikle katılmıyorum. Çünkü memur öğretmenler atanamayanların yerini işgal etmiyor. onlarda KPSS’ye girip memur olsunlar. Kimse onlara KPSS’ye girmesinler demiyor ki. Ayrıca biz zaten kadromuzu aldık

Emre Arslan
Emre Arslan
21 Aralık 2016 22:18

Güzel özel olmuş. Katılıyorum

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x