http://www.wannawatches.com

Genel Sağlık Sigortasına borcu olan 4.2 milyon kişiye müjde » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Nisan 2024 - 13:30

Genel Sağlık Sigortasına borcu olan 4.2 milyon kişiye müjde

Genel Sağlık Sigortasına borcu olan 4.2 milyon kişiye müjde
Son Güncelleme :

14 Şubat 2017 - 14:23

Yeni torba yasa tasarısı ile GSS borcu bulunan 4.2 milyon kişinin borçları silineceği öğrenildi. Prim miktarı da azaltılacak.
Türkiye’de 2012 yılında herkesin Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olmasıyla birlikte prim ödeme zorunluluğu doğdu. Çalışmayan, bir geliri olmayan ve sigortalı yakını olmayanların gelir testi yaptırması şartı geldi. Yaptırmayanların ve pirim borcunu ödemeyenlerin ise GSS borcu birikti.
TOPLAM BORÇ 8 MİLYON LİRAYA DAYANDI
2016’da çıkan afla binlerce lira borcu olan GSS’lilere borçlarını cezasız ödeme şansı verildi. Ancak bu imkandan çok az kişi yararlanabildi.
Gelir testi yaptırmayanlar otomatik olarak GSS kapsamına alınıyor ve en yüksek tutardan prim borcu çıkarılıyor.
GSS borcu olanların sayısı 4 milyonu, toplam borç ise 8 milyon lirayı buluyor. Meclis’e getirilen yeni torba yasa tasarısı ile bu kişilere yeni bir af geliyor.
Tasarıya göre gelir testine hiç girmeyenler için düzenlenecek olan aftan yararlanmak için kişi 12 ay içerisinde bu testi yaptırması gerekiyor.
Bu kişilerin geçmiş borçları, gecikme zamları ve cezaları silinecek.
Tasarıda primin herkes için sabitlenmesi hükmü var.
Bu tutar asgari ücretin brüt tutarının %3’ü olarak belirlenecek. Kanun tasarısı sonrasında cebinden prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacak kişilerin primleri 53 liraya düşecek.