http://www.wannawatches.com

YÖKDİL sınav soruları cevapları adaylara erişime açıldı » Kamu BilgiKamu Bilgi

23 Haziran 2024 - 21:56

YÖKDİL sınav soruları cevapları adaylara erişime açıldı

YÖKDİL sınav soruları cevapları adaylara erişime açıldı
Son Güncelleme :

08 Mart 2017 - 14:35

YÖKDİL sınav soruları cevapları yokdil.yok.gov.tr’de yayınlandı YÖK son dakika

YÖKDİL sınavına giren binlerce kişi sorular ve cevapların yayınlanmasını beklerken bir yandan da sonuçların ne zaman açıklanacağına bakıyor. YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasıyla YÖKDİL soruları ve cevapları erişime açıldı. Bu yıl ilk defa YÖK Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen YÖKDİL sınavı 5 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Sınava girenler YÖKDİL sınav soruları ve cevaplarının YÖK tarafından yayınlanıp yayınlanmadığını ve sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. İşte konuyla ilgili ayrıntılar.

YÖKDİL 5 Mart sınav soruları ve cevapları YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasıyla eşime açıldı. YÖK tarafından yapılan açıklamada, “05 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavı soruları adayların erişimine açılmıştır. Sınav itirazları 06-10 Mart 2017 tarihleri arasında, YÖKDİL Sınavı Kılavuzunda belirtilen şekilde yapılacaktır.” denildi. YÖKDİL sonuçlar ne zaman açıklanacak? YÖKDİL sınavına giren vatandaşlar bu sorunun yanıtını İnternette araştırıyor. Binlerce kişinin girdiği YÖKDİL sınavının soruları ve cevapları yayınlandı. Sorular ve cevap anahtarı sinavbasvuru.anadolu.edu.tr adresinden erişime açıldı. YÖKDİL sonuçlarının da ne zaman açıklanacağı konusunda YÖK’ten şimdilik bir açıklama yok. Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil YÖKDİL sınavında adaylara çoktan seçmeli 80 soru soruldu ve 180 dakika süre verildi. Değerlendirilme, 100 puan üzerinden yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak. Yanlış yanıtlar sınav sonucuna etki etmeyecek. Sınav sonuçları, sorular ve cevap anahtarı “yokdil.yok.gov.tr” adresinden açıklanacak.

YÖKDİL SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN…

Alana özgü ilk akademik dil sınavı YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.
YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hazırlandı. Sınav soruları Ankara Üniversitesince  hazırlanırken, sınavın organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi.
Sınava yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.
YÖKDİL SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?
Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecek. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecek. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecek. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılacak.
İlgili mevzuatsal düzenlemelerde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.
YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır. Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanacaktır.
YDS SINAVI DEVAM EDECEK Mİ?
Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavın da lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliği olacaktır.

SINAV SORULARI VE SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILACAK?
Adaylar sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklar. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların her bir itiraz türü için ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmekte. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklar. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmekte. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.
kaynak: Star.com.tr