http://www.wannawatches.com

15 Temmuz ders kitaplarında » Kamu BilgiKamu Bilgi

3 Mart 2024 - 13:15

15 Temmuz ders kitaplarında

15 Temmuz demokrasi mücadelesi 2016-2017 eğitim-öğretim yılında müfredatta ve ders kitaplarında yer alacak. Yıl boyunca düzenlenecek özel etkinliklerle şehitler anılacak, şehit aileleri ve gazilere sahip çıkılacak

15 Temmuz ders kitaplarında
Son Güncelleme :

17 Ekim 2016 - 2:00

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gelecek yıldan itibaren 15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişimi ve sonrasındaki demokrasi mücadelesinin yer alacağı ders kitapları için müfredat çalışmalarına başladı. 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamındaki tüm kademelerde 15 Temmuz demokrasi mücadelesinin işlenmesi planlanıyor. MEB, 2016-2017 eğitim öğretim yılı okullarda, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konularını kapsayacak şekilde törenler ile başlatılmıştı. Konuyla ilgili broşürler tüm öğrencilere dağıtılmıştı. Müfredatta, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, sosyal bilgiler, düşünme eğitimi, vatandaşlık gibi dersler ile liselerdeki tarih, felsefe, edebiyat başta olmak üzere tüm kademelerin seviyelerine uygun şekilde, vatan sevgisi, vatandaşlık, anayasa, hukuk düzenine saygı, demokrasi ve şehitlik gibi kavramlara yer verilecek. Kitaplarda, bu kavramlar üzerine okuma parçaları, şiirler ve görsellerin kullanılması planlanıyor. Öğretmen kılavuzlarında da 15 Temmuz demokrasi mücadelesinin nasıl anlatılacağı konusu düzenlenecek.

“15 TEMMUZ” RESMİ TATİL OLUYOR VELİLER DE KATILACAK
2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk dersi olan “15 Temmuz” çok çeşitli etkinliklerle yıl boyunca işlenmeye devam edecek. Demokrasiye sahip çıkmak adına dünya tarihinde bir ilke imza atılarak verilen mücadelenin sürekli hafızalarda kalması ve gelecek nesillere aktarılması için okullarda özel çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda öğrenciler kendi şehirlerindeki şehit aileleri ve gazileri de ziyaret edecek. Yıl boyunca “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konulu röportaj, sinevizyon gösterileri ve Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) yayımlanacak anma programları da öğrencilerin yanı sıra velilere de izlettirilecek.

ŞEHİTLER İÇİN HATIRA ORMANI
“Öğrenci Gözüyle 15 Temmuz” konulu çeşitli dallarda yarışmalar düzenlenecek. 15 Temmuz içerikli etkinliklerin bir kısmı da sınıf dışında gerçekleştirilecek. Bu kapsamda her okul uygun alanlara ağaç dikerek “Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı” oluşturacak. Öğrencilerin seviyelerine göre çeşitli geziler de düzenlenecek. 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminin izlerini taşıyan yerlere ziyaretler yapılacak.

GAZİLERE ZİYARET
Okullarda düzenlenecek en önemli etkinliklerden biri de 15 Temmuz gecesinde şehit olanların aileleri ile gazilerle buluşma olacak. O gece askerin namlusuna bedeniyle karşı duran gaziler okullara davet edilecek. Gaziler duygu ve düşüncelerini öğrencilerle paylaşacak. Öğrenciler öğretmenleriyle birlikte kendi şehirlerindeki şehit aileleri ve gazilere ziyarete gidecek.

Sabah.com.tr