http://www.wannawatches.com

15 TEMMUZ MÜFREDATA KONULACAK » Kamu BilgiKamu Bilgi

23 Haziran 2024 - 10:01

15 TEMMUZ MÜFREDATA KONULACAK

Bakan Yılmaz: “DARBEYİ YAPAN DA KARŞI DURAN DA BU EĞİTİMDEN ÇIKTI”

15 TEMMUZ MÜFREDATA KONULACAK
Son Güncelleme :

18 Kasım 2016 - 22:20

Bakan Yılmaz: “DARBEYİ YAPAN DA KARŞI DURAN DA BU EĞİTİMDEN ÇIKTI”

Eğitimin temelinin öğretmen olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Derslik yaparsınız, müfredat olur, bina olur ama öğretmen yoksa, öğretim üyesi yoksa ders yapabilmek mümkün değildir. Dersliğiniz yoktur, müfredat yoktur, kitap yoktur. Ama öğretmeniniz var ise, öğretim üyeniz varsa açık alanda da olsa mutlaka eğitim yapılır. Öğretmen ve öğretim üyesi eğitimin en temel unsurudur. Önümüzdeki dönemde de buna yatırım yapacağız.”

Türkiye’nin eğitimde başarılı olduğunu ancak eleştirilerin de olduğunu aktaran Yılmaz şöyle devam etti:
“Darbeyi yapan da bu eğitimden çıktı’ diyorlar. Doğru ama darbeye karşı olan da bu eğitimden çıktı. ’Dağa çıkan da bu eğitimden çıktı’ diyorlar. Ama dağa çıkanla mücadele eden de bu eğitimden çıktı. Buradan ne anlaşılıyor. Eğitimde tek tipleştirme olabilmesi mümkün değil. Çünkü eğitimin payı bir raddeye kadardır. Eğitimin dışında çevrenin payı vardır.Çevrenin dışında ailenin payı vardır.”
Konuşmasının devamında Yılmaz:
“Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Kardeşliğimizi güçlendirsin. Bundan sonra kusur görmek, ayıp görmek zamanı değil. Bundan sonra birbirimize hoşgörü ile bakmak, kusurlarını örtmek iyi olan güzel olan yönleri varsa onu öne çıkarmalıyız. Biz böyle yaparsak 21’inci yüzyıl üniversiteler ile birlikte Türkiye’nin yüzyılı olacaktır.”

ÖZEL SEKTÖRE DESTEK VERİYORUZ
Eğitimde dünyadaki gelişmeleri de takip etmeyi önemsediklerini işaret eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
“Eğitimin amacı milletimizi zengin kılmak. Türkiye, eğitimde dünya sıralamasında ilk 20’de. Bu yıl 122 milyar lirayı eğitime ayırdık. Bu toplam bütçemizin yüzde 20’si. Bu ana kadar Türkiye’de hiçbir dönemde bütçenin yüzde 20’si eğitime ayrılmadı. Buradan da anlaşılıyor ki bu hükumetin önceliği, bu hükumet milletten topladığını yine eğitim yoluyla millete aktarıyor. İyi bir yoldayız. Her alanda, her kademede okullaşma oranı arttı. Eğitimde özel sektörün payını artırıyoruz. Özel eğitimler devletin yükünü alıyor, devletin daha iyi eğitim vermesine yol açıyor. Bu bakımdan da özel sektöre teşvik ediyor ve destek veriyoruz. ‘Eğitimde özelleştirme’ falan diyorlar, sadece ideolojik bakış açısıyla bakıyorlar, ne eğitimin ne de Türkiye’nin gerçeğini bilenlerin kullanabileceği bir söz. 2016-2017 eğitim öğretim yılında özel okullara giden öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı olarak destek veriyoruz. 316 bin öğrenciye eğitim ve öğretim desteği veriyoruz. Bu eğitim öğretim yılında bin 73 yeni okul faaliyete başladı. Bu okulları da özel sektör yaptı. Bu bize de çok büyük bir destek.”

Bakan Yılmaz, öğretmen atamalarına da değinerek, “Bu yıl içerisinde 50 bin öğretmen atadık. Ülkeyi uçurumun kenarına getirenlerin yanında durduğu bilinenleri eğitim kurumlarından ayırmak zorunda kalıyorsunuz, eğitiminiz aksamasın diye 60 bin kişi mülakata alıyorsunuz ve onları da tekrar okul öğretim yılı başladığında öğrencilerle buluşturuyorsunuz. Böyle bir sürat cumhuriyet tarihinde görülmedi” ifadesini kullandı.

15 TEMMUZ MÜFREDATA KONULACAK
Öğretmenlerin mali ve sosyal haklarında da iyileştirme yaptıklarına değinen Bakan Yılmaz, “Organize sanayi bölgelerinde açılan özel okullara destek veriyoruz. Bu gerçekten başarılı oldu. Organize sanayi bölgesi dışında da açılan meslek okullarına bu yıl destek vermeye başladık. Müfredatı sadeleştirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimize değerler eğitimi verilmesini sağlayacağız. Yöreye uygun seçimlik derslerin de mutlaka katılması lazım. Toplumun değerlerinden uzaklaşırsanız kendinizi izole ederseniz. Toplumun değerleri bizim baş tacımız. Biz onları gururla benimseyeceğiz ve evrensel değerleri de taşıyacağız.Yerel değerleri alacağız, evrensel değerlere de açık olacağız. 15 Temmuz’da bu milletin iradesine çok büyük bir saldırı oldu. Türkiye’yi uçurumun kenarından itmek isteyen oldu. İşte onlara karşı verilen ve bu milletin hakkına, hukukuna, evlatlarına geleceğine sahip çıkma iradesini mutlaka ama mutlaka biz müfredatlara koyacağız. İlkokulda, ortaokulda, lisede ama mutlaka her okulda da bunun yeni gençlere aktarılması lazım. İşte bu aktarılacak irade, kararlılık, nefes, destan ilelebet bu vatanda bu toprakları bize vatan yapacaktır. 79 milyon bir ve kardeş olursak inşallah Türkiye’nin geleceği bugünkünden daha parlak olacaktır. dedi.