http://www.wannawatches.com

Eğitimsen başkanı Yokuş: " 4 bin öğretmen mağdur" » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 05:35

Eğitimsen başkanı Yokuş: ” 4 bin öğretmen mağdur”

Eğitimsen başkanı Yokuş: ” 4 bin öğretmen mağdur”
Son Güncelleme :

25 Ekim 2016 - 18:41

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube başkanı 4 bin öğretmenin norm kadro bahanesiyle okullarından daha uzak ilçelere gönderilmesine tepki gösterdi.

 

Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü yapması gereken çalışmaları yapmadığını ve 4 bin öğretmeni mağdur ettiğini söyleyen Yokuş’un konuşmasındaki bazı başlıklar şu şekilde:

“Neye göre atama yaptıkları belli değil”

“Neye göre atama yaptıkları belli değil. Öğretmenlerin puanlarını ve sıralamasını açıklamıyorlar. Bu durum yasal zeminde, yargı önünde kendilerinin de altında kalkamayacak derecede mağduriyetlerine neden olacağı açıktır. İstanbul Il Milli Eğitim Müdürlüğünü uyarıyor. ‘Ben bildiğimi okurum’ durumu kendilerine de pahalıya mal olacağından vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Neden atanan öğretmenlerin puanlarını ve sıralamasını açıklamıyorsunuz?

Çözüm niyetiyle yapılan bu atamalar, ortaya çözülmesi maliyet ve imkan açısından bir öğretmeni aşacak sorunlara neden oldu. Düşünün bu atamalar sonucu yoğun İstanbul trafiğine bir de binlerce öğretmenin derse yetişmesi eklenecek Kimi 72 duraklı otobüslere binmek için bile birkaç araç değiştirecek. Cumadan Pazartesiye birbirine oldukça uzak ilçeler arası değiştirilmiş görev yerleri şoku altındaki 4000 öğretmen eski görev yerlerine göre kurdukları ev, aile ve özellikle küçük yaştaki çocuklarının ayarlanmış tüm bakım ve okul hayatlarının nasıl devam ettireceklerinin çıkmazı içindeler bir yandan da binlerce öğretmenin çözüm adresi olarak ulaşmaya çalıştıkları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, konuyla ilgili açıklamasında bu atamaların sadece İlçe içinde olduğunu söylemesi bakanın yanıltıyor olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bunun sonuncunda seslerini kendi bakanlarına bile duyuramayan 4000 öğretmen yine kendi dertleriyle baş başa kalmıştır” diye konuştu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürülüğüne Sorularını yönelten Yokuş, “Neden atanan öğretmenlerin puanlarını ve sıralamasını açıklamıyorsunuz? İçinden çıkılmaz hale getirdiğiniz bu işlemlerden neden ısrarla vazgeçmiyorsunuz?” dedi.

‘BİZ KAZANACAĞIZ’

Daha sonra söz alan Eğitim Sen 2 Nolu Şube Hukuk Sekreteri Mehmet Aydoğdu, “Güncelleme normlar üzerinden norm kadro içerisinde okulda kalması gereken öğretmenlere İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü diyor ki: “Kararnamen çıktı, okulu değiştir” ve sürgünü zorunlu kılıyor. Yine güncellenen norm’la daha önceden norm fazlası olmayanların tercih hakkı bile tanımadan sürgün çıkarıyor. Bu çarpıcı örnekten anlaşılacağı üzere çok kolay düzeltilebilecek işler bile yapılmıyor. Bu haksız uygulamalar devam ediyor. Sendika olarak tüm mağdur olan öğretmen arkadaşlarımızın yanında olacağız,birlikte mücadele edeceğiz, biz kazanacağız” dedi.

“Önce müdürler görevden alındı, şimdi sıra öğretmenlere geldi.”

Açıklamaya uygulamadan mağdur olan öğretmenler de katıldı. Gazetemize konuşan 4 yılını doldurduğu için resen atanan öğretmen süreci şöyle anlattı: “İsteğim dışında atandım. Proje okullarında hani 8 yılını dolduran öğretmenler tayin ediliyordu. Bizim okulumuzda 4 yıl ve üzerindeki bazı öğretmenler resen atandı. Hiçbir gerekçe sunulmadı. Önce müdürler görevden alındı, şimdi sıra öğretmenlere geldi. Öğrenciler her gün, ‘Kalacak mısınız hocam, gidecek misiniz’ diye soruyor. Yazılılar da başlayacak. Bir öğretmenin bir okulda görev yapıp yapmayacağı konusu, bir kişinin subjektif görüşüne bağlı olamaz. Bu işin tarafsız, bilimsel ve objektif kriterleri olmalı.