http://www.wannawatches.com

Astım hastası Zehra'nın iptal edilen YGS sınavı geçerli sayıldı » Kamu BilgiKamu Bilgi

29 Şubat 2024 - 04:59

Astım hastası Zehra’nın iptal edilen YGS sınavı geçerli sayıldı

Astım hastası Zehra’nın iptal edilen YGS sınavı geçerli sayıldı
Son Güncelleme :

09 Nisan 2017 - 19:43

Tokat’ta, girdiği YGS’de nefes açıcı tüp kullandığı için geçersiz sayılan 18 yaşındaki Zehra Betül Baş’ın Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurusu sonrası dün akşam saatlerinde ÖSYM’den mesaj alarak, ÖSYM tarafından sınavı geçerli sayıldığını öğrendi

ÖSYM’DEN MESAJ GELDİ

Kent merkezindeki Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi 4’üncü sınıfında eğitim gören Zehra Betül Baş, YGS’ye girerken, yanında zaman zaman kullandığı nefes açıcı tüp ile sınava girdiği için 28 Mart’ta sonuçlar açıklanınca girdiği ÖSYM ekranında, ‘Sınav kurallarına uymadığınız için, sınavınız geçersiz sayılmıştır’ yazısı ile karşılaştı. Şoke olan ve ÖSYM’yi arayarak sınavın geçersizlik nedenini soran Baş’a, “Hakkınızda ilaçla sınava girdiğin için tutanak tutulmuş” cevabı verildi. Binaya girerken görevlilerin izni ile tüpü yanında götürdüğünü ve izinleri doğrultusunda kullandığını belirten Baş olay kamuoyuna yansıdıktan sonra 2 gün önce Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulundu. Zehra Betül Baş dün akşam ailesi ile birlikte akşam yemeğinde ÖSYM’den telefonuna gelen “Sınav sonuçlarınızı tekrar kontrol edin” mesajıyla sınavının geçerli olduğunu öğrendi.

ÇOK MUTLUYUM

Sınavının geçerli sayıldığı için için çok mutlu olduğunu ifade eden, Zehra Betül Baş, “İllk öncelikle sesimin duyurulmasında yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Devlet büyüklerime, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve özelikle ama Denetçiliği Kurumuna çok teşekkür ederim. Yetkililer birebir ilgilendiler. Benim gibi başka arkadaşlarında mağduriyeti giderildi. Çok ve heyecanlı ve mutluyum. Bu mutluluk gerçekten kelimelerle tarif edilecek gibi değil. Hakkımızı bulduk. Emeğimizin karşılığını aldık. Bir yıl daha aynı uğraşları vermek zorunda kalmayacağız. Herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

UMUDUMU KESMİŞTİM

Baş, “Dün akşam yemeğinde ailemle konuştuk. Bayağı umudumu kesmiştim. Bir süre sonra ÖSYM’den mesaj geldi, ‘Sınav sonuçlarınızı tekrar kontrol edin’ diye. Ben de sayfaya girdim sınav sonuç ekranı var. LYS’ye girebilir yazıyor. İnanılmaz bir mutluluk yaşadım. Çok heyecanlandım. 365.87569 puanım şuan bana yetiyor. LYS’de daha iyi yerlerde olacağım inşallah. Her şey güzel olacak. Herkese çok teşekkür ediyorum. İlk duyduğumda ise çığlık attım ve ağlamaya başladım. Mutluluktan deliye döndüm. İlk başta deliye dönmüştüm. Bu sefer aynı şeyleri mutlu olduğum için yaşadım? şeklinde konuştu.

haberler.com