http://www.wannawatches.com

Dershaneler 5 değil 1 dersten eğitim verebilecek. » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Nisan 2024 - 13:22

Dershaneler 5 değil 1 dersten eğitim verebilecek.

Dershaneler 5 değil 1 dersten eğitim verebilecek.
Son Güncelleme :

02 Kasım 2016 - 12:04

Dershanelerin yerine açılacak olan özel öğretim kursları, KHK’ya göre 5 değil 1 dersten eğitim verebilecek. 5 dersten açılan kursların gerekli olan düzenlemeleri yapmaları için 1 Ağustos 2017’ye kadar süre verildi. Özel öğretim kurs temsilcileri ise öğrencilerin sınavlara hazırlıkta ayrı kurslara gitmek zorunda kalacağını söylüyor.

MilliEğitim Bakanlığı 5 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, özel öğretim kurslarında ders sayısını düşürmüştü. Daha önce 5 dersten kurs verebilen kurumların, yeni düzenlemeyle artık sadece 1 dersten kurs açabilmesine izin verilmişti. Şu an faal olarak ders veren kurslara dönüşüm için 1 Temmuz 2018’e kadar süre tanınmıştı. Bu zamana kadar gerekli değişikliği uygulamayan kursların kapatılacağı belirtilmişti.

DÖNÜŞÜM DE HIZLANDI

676 sayılı KHK ile yönetmelik düzenlemesi yasal olarak da yapıldı. Yönetmelikle kurslara 1 Temmuz 2018’e kadar dönüşüm süresi verilirken, bu süre KHK’de 1 Ağustos 2017’ye çekildi. Mevcut kurslar bu tarihe kadar dönüşecek, yeni kurumlar ise bu düzenlemeye göre açılacak. Ayrıca okullar ve özel öğretim kursları hariç olmak üzere başka adlarla deneme, seviye tespit sınavı gibi toplu sınav organizasyonları yapan kurumlar açılamayacak. Yüz yüze veya uzaktan öğretim yöntemi ile çalışan özel öğretim kurumları veya yerler de toplu sınav yapamayacak. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri gibi birimlerinde de bu faaliyetler yürütülemeyecek.

8 ayrı kursa gidecek

Faruk Köprülü (ÖZ-DE-BİR Başkanı): Bazı şeyler elbette Bakanlık denetiminde olacak ancak kurumlara izin verip, yatırım yaptırıp süreç devam ederken birden bire tek derse indirmek büyük mağduriyet yaratacak. Öğrenci de her dersten ayrı kurslara gidecek. 8 dersten sınava girenler, 8 kurs arasında mekik dokuyacak.

MEB ile görüşeceğiz

İbrahim Taşel (TÖDER Başkanı): Açılmış ve açılmakta olan kurslar yüzünden mağduriyet doğmaması amacıyla tek derse dönüşüm için iki yıllık bir süre tanınmıştı. Bu süre KHK ile bir yıla indirildi. Önümüzdeki günlerde bakanlığımızla dernekler olarak bir görüşme yapacağız.

hurriyet.com.tr – Gamze KOLCU/ANKARA