http://www.wannawatches.com

Başbakan açıkladı. İşte TEOG yerine gelecek yeni sistem! » Kamu BilgiKamu Bilgi

3 Mart 2024 - 02:07

Başbakan açıkladı. İşte TEOG yerine gelecek yeni sistem!

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG’un yerine liseye girişte uygulanacak olan yeni sistemin detaylarını açıkladı. Yıldırım, “Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. 5-6-7-8. sınıf. Ayrıca derslerdeki ilgisi ne tarafa gidiyor? Buralar izleniyor, buna belirli bir oranda da katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. Sınav test olmayacak, açık uçlu soru sorulacak.” açıklamalarında bulundu.

Başbakan açıkladı. İşte TEOG yerine gelecek yeni sistem!
Son Güncelleme :

29 Eylül 2017 - 13:32

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışında konuştu. Yıldırım, “Üniversite girişi sınav stresinin azaltılması lazım. Mezun olan sayısı da aynı üniversitelerin sunduğu kontenjan da aynı. Herkes 18 Mart’a gitmek isterse orada sorun başlıyor” dedi. Başbakan TEOG’a ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

Bunu öğrenciler ve veliler üzerinde oluşturduğu stres var. 4 yılını ilkokul 4 yılını ortaokul olarak okuyor. Spor lisesine mi gidecek fen bilimlerine mi İmam Hatip’e mi gidecek. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor 5-6-7-8 bu bir veri. Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi ne tarafa gidiyor? Spor mu sanat mı matematik mi? Buralar tespit ediliyor buna belirli oranda katkı yapan 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul kendine göre yapmıyor. Okuma sistemi de dışarıda okunuyor. Mezuniyet puanı çıkıyor o puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor. 6. sınıfa giden torunum var Bahar. Gittim sarıldı boynuma ‘dede TEOG kalktı ne güzel’ Kızım senin ne işin var TEOG’la. O bile TEOG stresine girmiş. Daha 2 sene var. Yazık günah değil mi bu evlatlarımıza? Sorular test değil. Sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular sorulacak.