http://www.wannawatches.com

Kadıköy Anadolu Lisesi ayakta » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 05:07

Kadıköy Anadolu Lisesi ayakta

Proje okullarındaki öğretmenlerin atanmasına karşı çıkan öğrenci ve velilerin protestosu büyüyor. Hafta başında öğrencilerin derslere girmeyerek oturma eylemi yaptığı Kadıköy Anadolu Lisesi’nde bugün de veliler toplanarak öğretmen atamasını protesto etti. Eylemin ardından veliler “Çocuklarımızın hayrına hayırlı haberler bekliyoruz Milli Eğitim’den” diyerek, lokma dağıttılar.

Kadıköy Anadolu Lisesi ayakta
Son Güncelleme :

17 Ekim 2016 - 2:09

Okulların açıldığı gün çıkarılan ve proje okullarındaki sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin başka okullara atanmasını sağlayan genelgeye tepkiler sürüyor. Hafta başında öğrencilerin okul bahçesinde derslere girmeyerek oturma eylemi yaptığı Kadıköy Anadolu Lisesi’nde bugün de tüm proje okulu velileri toplanarak gösteri yaptı.

Öğrenci velileri adına açıklama yapan Hülya Şen, MEB’in proje okulları ile ilgili atama kararnamesini ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiklerini belirterek, “Bu demektir ki artık tayin öğretmenlerimize tebliğ edilecek. Fakat biz veliler olarak bunu kabul etmiyoruz. Tayinler iptal edilene kadar okulun kapısında oturmaya karar vermiş bulunuyoruz. Buradaki kararlılığımız devam edecek ve diğer okullara da sıçrayacak.”

CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş da velilerle birlikte yaptığı açıklamada, hafta içinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir toplantı yaptıklarını ve çağırda bulunduklarını belirterek, “Ancak iktidar bu yanlıştan dönmek yerine yanlış üzerine yanlış yapmaya devam ediyor. Okul müdürü öğrencilerini odasına tek tek çağırıp fişliyor, tehdit ediyor ve onlara ‘Üst aklınız kim?’ ‘Sizi bu eylemi yapmaya kim teşvik ediyor, kim akıl veriyor?’ diyor. Türkiye’nin en başarılı okullarından biri olan Kadıköy Anadolu Lisesi’nin öğrencilerine bu soruyu sormak ve cevap beklemek zuldür. İTÜ’ye, Türkiye’nin teknik üniversitelerine öğrenci yetiştiren bir okulun öğrencilerine bu soruyu sormak öğrencilere hakaret etmektir” diye konuştu.

“İKNA ODASI VAR”

Milli Eğitim Bakanı’na bir çağrıda bulunan Yarkadaş, “Hem proje okul denen yanlıştan dönün hem de öğrencilerimizi fişlemeyin. Geçmişte çok eleştirdiğiniz ikna odalarını kurmayın. Şu anda Kadıköy Anadolu Lisesi’nde bir ikna odası var” dedi.

LOKMA DAĞITILDI, TOMA BEKLEDİ

Diğer yandan yaklaşık 90 öğretmenden 60’ının gittiği ve bu nedenle derslerin büyük bir kısmının da boş geçtiği Kadıköy Anadolu Lisesi’nde veliler eylemin ardından “Çocuklarımızın hayrına hayırlı haberler bekliyoruz Milli Eğitim’den” diyerek, lokma dağıttılar. Eylem sırasında bir TOMA ve çok sayıda polis de okulun yanında bekledi.