http://www.wannawatches.com

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 07:15

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) 12 Ekim’de kredi ve burs başvurularını tamamlamıştı. Kurumun belirlediği sonuç takvimine göre KYK burs sonuçları Kasım ayına girilmeden açıklanabilir. Burstan ilk kimler yararlanabilecek? Kimlerin burs alma durumu var?

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?
Son Güncelleme :

17 Ekim 2016 - 2:11

KYK burs başvuruları tamamlandı, KYK’da burs başvuruları ne zaman açıklanacak sorusu başvuru yapan öğrenciler tarafından merak ediliyor. KYK burs başvuru sonuçları nereden, nasıl kontrol edilecek?

2 Ekim 2016’da Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, kredi ve burs başvurularının başladığını açıklamıştı. Başvurular 12 Ekim’de sona erdi. Gözler Kredi ve Yurtlar Kurumu’na çevrildi. Kurumun başvuru sonuçlarını açıklayacağı tarih, 2 hafta sonra açıklanması muhtemel, 24 Ekim 2016 Pazartesi günü olabilir. Sonuçlar Kasım ayı başlamadan önce açıklanması bekleniyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, bir ilk olarak birinci sınıf öğrencilerinin burslarını almayı Ocak ayından başladığını ve bunun değiştirdiklerini açıkladı. Artık birinci sınıf öğrencileri Kasım ayında burs imkanından yararlanabilecek. Bundan ötürü Kasım ayı başlamadan, sonuçların açıklanması bekleniyor.

Öncelik hak kimin?

KYK başvuru sırasında “öncelik” hakkın kimde olduğunu açıkladı. Burstan yararlanmak isteyenlerde ilk olarak: Şehit aile çocukları, anne ve babasını kaybetmiş öğrenciler, %40 fiziksel engelli öğrenciler, gazi çocukları, Aile ve Sosyal Güvenlik Politikalar Bakanlığı’na ait yetiştirme yurdunda kalan öğrenciler, Daruşşafaka Lisesi’nden mezun olan öğrenciler, milli sporcular, terörden ötürü yerini değiştiren öğrenciler veya terörden dolayı ailesini kaybeden öğrenciler, ÖSYM’nin 2016’da yaptığı sınavda ilk yüze giren öğrenciler, öncelik haktan yararlanabileceklerdir.

Hangi öğrenciler burslardan yararlanabilir?

Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:

– Herhangi bir üniversitede “ön lisans” öğrencisi olana

– Bir üniversitede “lisans” öğrencisine

– Açık Öğretimde okuyan “önceliğe sahip olan öğrenciler”e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

– İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

– Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

– ÖSYM’nin yaptığı sınavda ilk 100’e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

– Öğrenci şayet “amatör milli sporcu” belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.