http://www.wannawatches.com

ÖĞRENCİ AFFI BEKLEYENLERE UMUT IŞIĞI DOĞDU » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 07:24

ÖĞRENCİ AFFI BEKLEYENLERE UMUT IŞIĞI DOĞDU

ÖĞRENCİ AFFI BEKLEYENLERE UMUT IŞIĞI DOĞDU
Son Güncelleme :

17 Şubat 2017 - 18:48

Üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalanların sayısı bugünlerde 200.000’i bulmuş durumda.Bu çok ciddi bir rakam.Çünkü en son af üç yıl önce çıkmıştı (2008-2011-2014 yıllarında çıkmıştı). Genelde ekonomik imkansızlıklar,sağlık problemleri,ülkemizde özellikle son bir yıldır yaşanan terör ve kaos ortamından psikolojik olarak etkilenen veya ailevi problemler nedeniyle ayrılmak zorunda kalan öğrenciler çoğunlukla…

Bu gençlerin hayali yarım kalan eğitimlerini tamamlayıp ülkesi için çalışmak,ülkesine faydalı olmak…

Okullarına kavuşmak isteyen bu öğrenciler için ilk adımı Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu kasım ayında attı fakat verilen önerge reddedilmişti. Bursa milletvekili Ceyhun İrgil (Milli Eğitim Gençlik ve Spor komisyonu Üyesi) bu öğrencileri başından beri destekliyor. YÖK  Başkanı Yekta Saraç da Eylül ayında yaptığı açıklamada Yök olarak Öğrenci Affı na hazır olduğunu belirtmişti aynı şekilde mağdur öğrencilerin twitterdan baskıları üzerine Yök yürütme kurulu üyesi Abdullah Çavuşoğlu da affı destekediğini dile getirmiş fakat asıl adres olarak meclisi göstermişti. Yani Yök yeşil ışık yakmıştı.Ocak ayında ise Burhanettin Uysal (Eğitim,Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanvekili) Karabük’te yaptığı röportajda meclis şuan anayasa görüşmelerine odaklandı fakat bu öğrenciler için bu yoğunlukta bir düzenleme yapılabilir diyerek af bekleyen öğrencileri umutlandırmıştı. Halil Etyemezi tweet yağmuruna tutan öğrenciler vekile bir dosya hazırlatmayı başardılar.Yine bu af için mücadele veren öğrenciler meclisle görüşme yaparak tüm Eğitim,Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerini mağduriyetlerinden haberdar etti.Komisyon başkanı Beşir Atalay’ın bu durumu komisyon toplantısında gündeme getirmesi bekleniyor. Şimdi ise bu öğrencilerin umudu şu anda mecliste görüşülen torba yasaya öğrenci affının da eklenmesi.

Bu öğrenciler daha iyi organize olabilmek için Facebook üzerinden ‘Öğrenci Affı istiyoruz’ grubunda birleşiyorlar.Ve twitterda da #öğreciaffı Hastagıyla seslerini vekillere duyurmaya çalışıyorlar.Mağdur öğrencilerin aileleri de bu organizasyona katılmış durumda.

Bu aftan geçici 58.madde ile torba yasaya girmesi halinde doktora,lisans,yüksek lisans,hazırlık eğitiminden ilişiği kesilen,üniversiteyi kazınıp kayıt olmayan öğrenciler yararlanacak olup,terör suçundan atılanlar yararlanamayacak.

Çıkacak bu af ile üniversitelerdeki doluluk oranlarının artırılıp daha nitelikli ve kültürlü nesillerin devamlılığı hedefleniyor.

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile Haberlere daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.