http://www.wannawatches.com

Ortaokul Birinci Sınıfları Hazırlık Sınıfı olacak » Kamu BilgiKamu Bilgi

29 Şubat 2024 - 04:48

Ortaokul Birinci Sınıfları Hazırlık Sınıfı olacak

Ortaokul Birinci Sınıfları Hazırlık Sınıfı olacak
Son Güncelleme :

25 Mart 2017 - 18:38

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz hükumet olarak önceliklerinin eğitim olmasından dolayı 2002’de eğitime merkezi bütçeden ayrılan payı yüzde 12’den 20’ye çıkardıklarını söyledi.

Yılmaz şunları söyledi: “Eğitime önem verirseniz her şeye önem vermiş olursunuz. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmiş olursunuz. Ancak ayırdığımız kaynaklar gösteriyor ki Türkiye’nin önceliği ve en önemli konusu eğitimdir. Bu kapsamda Başbakanımız önümüzdeki yıllar için bize 3 hedef koydu. Birincisi, okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaksınız. Çünkü daha kaliteli bir eğitim vermek istiyoruz. İkincisi, ikili eğitimi kaldıracaksınız. 77 bin ilave derslik yapılması gerekiyor. Niçin? Yine kaliteli eğitim vermek için evlatlarımıza. Bir de yabancı dil sorununu da mutlaka çözebilmemiz lazım. Ortaokul birinci sınıfları hazırlık sınıfı haline getirmek istiyoruz. 20 saatten az olmamak kaydıyla İngilizce dersi veya yabancı dil dersi vermek istiyoruz. Evlatlarımıza bizim aldığımızdan daha iyi eğitim vermek istiyoruz.”

Yılmaz konuşmasının devamında: “2002’de okul öncesi okul sayısı 11 bin iken 28 bine çıktı. İddiamız şu, herşeyi yaptık demiyoruz ama çok şey yaptık. Geçmişe kıyasla kat kat yaptık. Öğretmen sayısı 18 bindi, şimdi 76 bine çıktı. Öğrenci sayısı 300 bindi şimdi bir milyon 300 bine çıktı. Derslik sayısı 18 binden 70 bine çıktı. Şimdi de buna ilave olarak 42 ilde bu projeyi yapıyoruz. Türkiye inşallah bu alanda hak ettiği yeri alacak ve evlatlarımızı daha başarılı kılacağız.”

 

Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise, “Okulların bahçelerinde çadırlarımızı kuracağız. Çocuklarımıza ilk yardım setlerimizi vereceğiz. Onları küçük yaştan itibaren yardım gönüllüsü olarak yetiştirmeye çalışacağız.” dedi.