http://www.wannawatches.com

Türkiye´de okullarda 450 bin Suriyeli öğrenci var » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Nisan 2024 - 12:35

Türkiye´de okullarda 450 bin Suriyeli öğrenci var

Türkiye´de okullarda 450 bin Suriyeli öğrenci var
Son Güncelleme :

26 Ekim 2016 - 12:57

Türkiye´de okullarda 450 bin Suriyeli öğrenci var

MEB web sitesinde yer alan haberde MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, okullarda 150bin geçici eğitim merkezlerinde 300 bin toplan 450 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ve hedefin 500 bin olduğunu kaydetti. 

Demirci ayrıca, Suriyeli mültecilerin geleceğine ilişkin 4 Şubat 2016´da Londra´da kaynak aktarıcıların katılımıyla bir kongre düzenlendiğini anımsatan Ercan Demirci, Türkiye tarafı olarak Suriyeli çocukların derslik, kırtasiye, lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sene sonu itibarıyla 500 bin öğrencinin okullaştırılacağını ifade ettiklerini aktardı.

Geçen eğitim öğretim döneminde okullarda 44 bin, geçici eğitim merkezlerinde de 265 bin Suriyeli çocuğun eğitim aldığını hatırlatan Ercan Demirci, şunları dile getirdi:

“Bu sene itibarıyla aldığımız tedbirlerle birlikte okullarımızda son verilere göre 150 bin, geçici eğitim merkezlerinde de 300 bini aşkın Suriyeli öğrenci eğitim almakta. Yani biz şu an itibarıyla 500 bin hedefine çok yaklaştık. Fakat bu hususta Londra Konferansı´nda verdiğimiz taahhüdü yerine getirmekle birlikte, paydaşlarımızın daha hızlı hareket etmesi ve en kısa zamanda hem nitelik, hem nicelik itibarıyla Suriyeli çocukları kaliteli bir eğitim ortamına kazandırmak durumundayız.”

Suriyeli öğrencilerin eğitimi için başka çalışmalar yaptıklarını da bildiren Demirci, “Antalya´da 81 il milli eğitim müdürlüklerinden şube müdürlerinin katılımıyla, Suriyeli öğrencilerin nitelikli eğitime kavuşması ve Türk eğitim sistemine uyumlanmayı hedefleyen sonuçları üretmek adına bir yönetmelik çalıştayı yapıyoruz. Yönetmelikte Suriyeli öğrencilerin eğitimiyle ilgili yol haritamız olacak. Bakanlık olarak, Suriyeli öğrencilerin devlet okullarına entegrasyonuna yönelik çalışmalar yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı. Ercan Demirci, Suriyeli öğrencilerin meslek ve imam hatip liselerine kayıtlarına ilişkin bu yıl başladıkları çalışmaların sürdüğünü de aktardı.

 

meb.gov.tr