http://www.wannawatches.com

10 bin özel harekat polisi alımı ne zaman yapılacak » Kamu BilgiKamu Bilgi

24 Şubat 2024 - 11:42

10 bin özel harekat polisi alımı ne zaman yapılacak

10 bin özel harekat polisi alımı ne zaman yapılacak
Son Güncelleme :

23 Ekim 2016 - 22:33

10 bin özel harekat polisi alımı ne zaman yapılacak

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından iki kez ertelenen 19. POMEM  özel harekat polisi alımı için adaylar online olarak alınacak ön başvuruların başlamasını bekliyor. Alım şartlarında neler değişecek açıklaması merakla bekleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 9 bin erkek polis memuru alımı ve bin bayan polis memuru alımı kapsamında sürecin sağlıklı bir şekilde devam etmesine rağmen, 19. Dönem POMEM 10 bin özel harekat polisi alımı kapsamında başvurular halen başlatılamadı. Başvuruların teknik nedenlerden ileri bir tarihte yapılacağı belirtiliyor.

10 bin özel harekat polisi alımı kapsamında sorunlar adayların önünde engel olarak bekliyor.

Bunlardan ilki şüphesiz ön başvuruların açıklanma zamanı. Çünkü sınav duyurusundan sonra 10 Ekim’de başlanacak denilen başvurular 17 Ekim’e ertelenmiş, ardından tekrar ileri bir tarihe ertelenerek adayların önünde engel olan birkaç sorun olmasına rağmen bu kez de başvuru zamanlaması ile ilgili belirsizlik başvuru yapacak adayları mağdur etmektedir.

Bayan adayların özel harekat polisi alımına kabul edilmemesi diğer bir sorun. 10 bin polis memuru alımında bin bayan polis memuru alımı yapılacak. Fakat özel harekat polisi alımında bayan adaylara hiç kontenjan tanınmadı. Bayan adaylarda fiziki sınavları geçebildiği sürece özel harekat polisi olamaması kafa karıştırıcı ve yetkililerden açıklama bekleniyor.

Başvurularda askerlik yaptığı süreden itibaren 36 ay geçmemesi bulunuyordu ancak bu terhis şartı kaldırıldı. Çünkü çoğu aday haliyle başvur yapmak istedikleri için Emniyet Teşkilatı Kanununda yer alan bu şartın uygulanmayacağını bekliyorlardı. Çünkü bu şart ilk duyuruda belirtilmişken, daha sonraki duyuruda sadece askerlik olarak belirtilmesi adayları umutlandırmıştı. Askerliğini yaptıktan sonra 36 ay süre geçenler başvuru yapamayacağı 10 bin özel harekat polisi alımı için her geçen gün bu şarttan dolayı da başvuramayacak aday sayısı artıyordu. Daha sonra 36 ay şartı kaldırıldı ve ama askerlik şartına devam edildi.

Diğer bir sorunda polislik alımlarında erkek adaylar için 28 yaş şartı ve bayan adaylar için ise 30 yaş şartı aranmasıydı. Bu şart da bir çok lisans mezunu adayı başvuru yapmasını engelliyor.

Bu belirsizliklerin bir an önce giderilmesi, alım şartlarının genişletilmesi ve nitelikli Polis adaylarının Özel Harekat’a kazandırılmasını umuyoruz.

 

ÖZEL HAREKAT EĞİTİMLERİ NASIL OLACAK?

Özel Harekat öğrencileri, değişik birimlere ayrılacak ve polislikte uzmanlık eğitiminden geçirilecek. Bu çerçevede öğrencilere keskin nişancı,köpek timi, oryantring (pusulayla yön bulma), istihbarat, nokta operasyonu, rehine kurtarma operasyonu, koruma, keşif,bomba ve su eğitimleri verilecek.

Eğitimler tamamlandığında her bir Özel Harekat polisi, 10 kilo sırt çantası ile 2 bin 500 metreyi 15 dakikanın altında kat edebilecek, tabanca ve piyade tüfeği atışlarında yüzde 50 başarı sağlayacak düzeye gelecek.

Gelişmeleri KamuBilgi.com sitemizden takip edebilirsiniz.