Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

14 YILLIK ORMAN MERAYA ÇEVRİLECEK

14 YILLIK ORMAN MERAYA

14 YILLIK ORMAN MERAYA ÇEVRİLECEK

Türkiye’de Ormanı olmayan ve zor şartlarda 14 yıldır sulama ile oluşturulan Orman alanı Meraya dönüştürülmeye çalışılmaktadır.
Iğdır Orman Müdürlüğü tarafından

29.07.2004 yılında B 18 İÇO.76.03/31/672 SAYILI yazılarıyla Iğdır Merkez Çalpala köyü sınırları içerisinde bulunan eski 77 yeni 105/1 numaralı Mera parselini Toprak Muhafazasını ve Muhafaza Ormanı kurmak ve ağaçlandırma yapmak üzere İl Tarım müdürlüğü Mera komisyonundan talep edilerek, bu talep kabul edilmiş ve Orman genel müdürlüğüne tahsis edilmiştir.2005 Yılında Eşek meydanı olarak adlandırılan ve üzerinde 1 tek ağaç dahi olmayan bu alanda ağaçlandırma çalışmalarına başlanmış ve yaklaşık 250 bin adet 30 değişik türde yöremize uygun ağaç dikilmiştir.

Iğdır kent Ormanı 2007 yılından sonra Iğdır’da tek piknik ve mesire yeri olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Daha sonraki yıllar bu alanda kadastro çalışmaları yapıldı vasfı Orman olarak değiştirilerek Tapuda Orman diye kayıtlara geçti.

2016 yılında Başbakanlık kararı ile Iğdır Kent Ormanının kiraya verilmesiyle ilgili karar alındı.2016 yılında ihale edildi. Katılımcı olmadığı için ihale iptal edildi.2017 yılı başlarında tekrar ihaleye çıkıldı yine katılım olmadığı için iptal edildi.2017 yılı sonunda son defa yapılan ihaleye 2 kişi katıldı Sofuoğlu İnşaat adına Serhat Sofuoğlu ihaleyi kazandı ve Kent Ormanında yapacağı proje örnek proje olarak değerlendirildi.
Serhat Sofuoğlu Burada yapacağı projeyi anlatarak şunları söyledi.

Nuhun Gemisi Ağrı dağında, Ağrı Dağı Iğdır’da sloganı ile yola çıkarak, proje yaptık. Bu Proje içerisinde Şehir Ormanında Nuhun gemisi Restorant Cafe, Gölet ve etrafında kamelyalar, Macera parkı, Zıplayn, Hayvanat bahçesi, yöresel ürünler satış yerleri, anfi tiyatro ve öğrencilerimize doğa ve Orman sevgisini aşılamak için Doğa, Orman, çevre ve Hayvan sevgisini aşılamak için Orman Okulu projesi yaptık. Fakat Bürokrasimiz özellikle İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü, Mera Komisyonu bu projemize destek olması gerekirken projemizi iptal noktasına getirmeye çalışmaktadır.

2004 yılında alınan kararla Mera vasfındaki Eşek Meydanı şimdiki haliyle Iğdır’ın tek Ormanı olan ve Iğdır Halkının da tek piknik ve mesire yeri olarak kullanımına sunulan bu orman alanın tekrar Meraya çevirme girişimi akıl dışı ve mevzuata aykırı bir olaydır.

Anayasamızın 169 ve 170. Maddeleri Ormanlarımızın ve Orman köylümüzün korunması yönünde net kararı olmuş olup,Orman alanlarının daraltılması,yok edilmesi,Siyasi propaganda olarak kullanılması kesinlikle suç olmuş olup bu suçların af kapsamı dışında olduğunu açık ve net bir şekilde belirtmektedir.

Sofuoğlu Yaptığı bu yatırım ile Iğdır dışında komşu illerle beraber 3 Ülkeye sınır olan Bir yerde diğer Ülkelerin insanlarını da buraya çekmeyi hedeflemekte ve Iğdır’da Ticareti canlandırmayı planlamayı düşündüğünü söyledi.