http://www.wannawatches.com

Borcum ve Alacağım yok demeyin bu haberi okuyun! » Kamu BilgiKamu Bilgi

23 Mayıs 2024 - 04:06

Borcum ve Alacağım yok demeyin bu haberi okuyun!

Borcum ve Alacağım yok demeyin bu haberi okuyun!
Son Güncelleme :

05 Ocak 2017 - 16:24

Kapattığınız bir faturalı veya kontörlü hattınız, ev telefonunuz, internet aboneliğiniz, Türksat aboneliğiniz, Digitürk veya Dsmart aboneliğiniz…  varsa size haberiniz olmadan borç çıkmış olabilir.

Kendinize borç ve alacak konusunda güvenebilirsiniz ancak yinede uyarımıza dikkat ediniz. Sizlere de faydalı olması için bu haberi kamubilgi.com aracılığıyla yayınlıyoruz.

Öncelikle E-devlet sistemine giriş yapıp, oradan da Buradaki linki tıklayarak borç alacak sorgulaması yapabilirsiniz

Bir okuyucumuzun bile ilettiği sorgulama detayları ve çıkan sonuçları sizinle paylaşıyoruz:

1
2

 

Bir kuruma yaklaşık 49 lira borcu , diğer kurumlardan ise 46 lira alacakğı çıkmış durumunda. Okuyucumuz kendisinden çok emin olduğunu ve hiç borç bırakmadığını bizlere iletti. Sizin de ilk iş olarak bu sorguyu yapacağınızı düşünüyoruz. E-devlet sayfasında Alacak tahsil etme ve borç ödeme linkleri yasal olarak verilmiş. O linki tıklayarak alacağınızı tahsil edebilir, borcunuzu ödeyebilirsiniz.

E-devlet şifresi olmayanlarne yapacaklar?
e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.
Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için şu anda 4 TL ücret istenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.