http://www.wannawatches.com

ByLock'un Tek Başına Delil Olarak Sayılamayacağına Karar Verildi » Kamu BilgiKamu Bilgi

23 Haziran 2024 - 21:38

ByLock’un Tek Başına Delil Olarak Sayılamayacağına Karar Verildi

ByLock’un Tek Başına Delil Olarak Sayılamayacağına Karar Verildi
Son Güncelleme :

24 Nisan 2017 - 15:54

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından ByLock hakkında bir karar verildi. Verilen kararda Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanması’nın FETÖ/PDY şifreli iletişim sistemi olan Bylock’un tek başına delil sayılamayacağı ifade edildi.

15 Temmuz kanlı darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı terör örgütüne yönelik operasyonlar devam ediyor. Ayrıca FETÖ soruşturmaları kapsamında yargılamalarda başladı. Konu ile ilgili olarak hazırlanan iddianameler kabul edilirken kararlar da çıkmaya başladı. Bu kararlardan bir tanesi de, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildi.

6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Hacer A. hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan dava açıldı. Hacer A. ile ilgili, FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olduğu yönünde sanığa ait telefonlarla ve yine sanık adına kayıtlı başka bir numaralı hattan ByLock programının kullanıldığına ilişkin bir rapor düzenlendi. Söz konusu rapor MİT tarafından düzenlendi. Yeni Akit Gazetesinden Görsel Çağlav’ın haberine göre Mahkeme MİT raporuna dayandırarak sanığa 6 yıl, 3 Ay hapis cezası verdi.

Sanık Hacer A. is yerel mahkemenin verdiği bu karara itiraz etti. Bu kapsamda dava istinaf mahkemesine taşındı. Konu ile ilgili olarak dosya incelenmek üzere Antalya Bölge İdare Mahkemesi 2. Ceza Dairesine gönderildi. Daire yerel mahkeme tarafından verilen hükümlere karşı istinaf yoluna başvurmakla, başvurunun süresi ve kararın niteliği ile suç tarihine göre dosyayı görüştü.

CEZA BOZULDU

İstinaf başvurusunun reddi nedenleri bulunmadığından dosya esastan incelemeye alındı. İstinaf Mahkemesi Sanık Hacer A.’nın tüm aşamalarda üzerine atılı suçu işlemediği, FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kendisinin telefonuna yüklemediği ve kullanmadığını savunması dikkate aldı. Yüksek mahkeme ise dosya kapsamında birçok eksiğin olduğunu belirtti. Yerel mahkemenin verdiği hapis cezası bozuldu. Bozma gerekçesinde ise yerel mahkemeden şu soruların araştırılması istendi.

– Örgüt Evi Mi?

 

– Sanığı Tanıyorlar Mı?

– ByLock’da Sesli Arama Var Mı?

– Başka Kişilere Ait Hat Kullanmış Mı?

kamupersoneli.net