http://www.wannawatches.com

4/C'li 25 Bin Personel'e güvenlik taraması yapılacak » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Mayıs 2024 - 15:01

4/C’li 25 Bin Personel’e güvenlik taraması yapılacak

4/C’li 25 Bin Personel’e güvenlik taraması yapılacak
Son Güncelleme :

23 Şubat 2017 - 15:45

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, 4/C’liler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılabilecek.Bu karara göre terör örgütlerine yardım eden, kamu imkanlarını bu örgütlere destek için kullanan, örgüt propagandası yapanların sözleşmeleri iptal edilecek.

Hükümet, özelleştirilen kuruluşlardan 4-C statüsünde kamu kurumlarına geçirilen personelin soruşturularak, terör örgütleriyle eylem birliği içinde olan, bu örgütlerin propagandasını yapanların sözleşmelerinin iptali kararı alındı.

Mevcut 4/C’liler hakkında da güvenlik soruşturması açılacak. Bu soruşturmada terör örgütleriyle iş birliğinde bulunan, bu örgütlere yardım eden, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanan ya da kullandıran, örgütlerin propagandasını yapan personelin sözleşmesi kurumları tarafından iptal edilecektir.

Bakanlar Kurulu kararıyla özelleştirme sebebiyle iş sözleşmeleri biten işçilerin kamuda istihdam edilmelerine ilişkin esaslarda  değişiklik yapıldı. Yaklaşık 25 bin kişiyi ilgilendiren karar, dünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre özelleştirme sonrasında işini kaybedenler, kamuya geçici personel statüsünde alınmadan önce haklarında güvenlik soruşturması ve/veya arşiv taraması yapılacak.

 

Özelleştirme sebebiyle işsiz kalanlar, kamuda, 4-C statüsünde geçici süreyle istihdam ediliyorlar. 4-C’liler ağırlıklı olarak Adalet Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile TÜİK gibi kurum ve kuruluşlarda görev yapıyorlar.

Güvenlik Soruşturması nedir

Arşiv Araştırması nedir